Gizli Pazarlığa Son!

MESS iki gündür metal işkolundaki iki sendikadan sadece Türk Metal Sendikası ile görüşüyor. Dün akşam saatlerinde başlayan görüşmeler gece yarısında bitmiş ama ne konuşulduğuna ilişkin hiçbir açıklama yok! Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak’tan gelen tek açıklama şu: “Değerli Türk Metal üyeleri, MESS ile bugün yürüttüğümüz toplu sözleşme müzakeresi sona ermiştir. Görüşmelerin yarın (28 Ocak 2020 Salı günü) saat 19:30’da devamına karar verilmiştir.”

İşçiler haklı olarak tepki gösteriyor: “Emeğimizin konuşulduğu masada neler dönüyor? Toplantı sonrası bir cümle bile bilgilendirme yok.”

Yıllar önce DİSK’e bağlı ASİS sendikasının şimdi rahmetli olmuş Genel Başkanları Cenan Bıçakçı ve gene rahmetli olan sonraki Genel Başkanları Alev Ateş ile Rıfat Kendirligil 700 işçinin kahramanca grev yürüttüğü Kartal’daki Elka fabrikasında patronla toplu sözleşme görüşmeleri yaparlarken bu görüşmeleri toplantı masasına yerleştirdikleri mikrofonla aynı anda dışarıda toplanmış olan işçilere duyururlardı. Cenan ağabeyin başlattığı bu uygulama patronları çok rahatsız ederdi ama diğer sendikacılar da bundan rahatsız olurlardı.

Şimdi haberleşme teknolojileri o güne göre çok daha gelişkin; sendikacılarımız isteseler yürüttükleri toplu sözleşme görüşmelerinin sesli ve hatta görüntülü konuşmalarını anında işçilerin cep telefonlarına iletebilirler. Böylece gizli pazarlık ortadan kalkar.

Metal işçisi en ağır işkollarından birinde çalışmaktadır. Sefalet koşullarına mahkum değildir! İşçinin Kendi Partisi olarak metal işkolu işçilerinin mücadelesini büyüterek ve ortaklaştırarak kazanabileceğine inanıyoruz. Gücümüz birliğimizdedir!

HİÇBİR SENDİKA İŞÇİLER ADINA GİZLİ PAZARLIK YÜRÜTMEMELİDİR!

GÖRÜŞMELER İŞÇİLERE CANLI OLARAK YAYINLANSIN!

YAŞASIN İŞÇİLERİN BİRLİĞİ!

YAŞASIN SINIF MÜCADELESİ!

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir