İşçi Enternasyonali İçin Üç Saat – 1 Mayıs 2020

Daniel Gluckstein & Nambiath Vasudevan *

Kurtarılması gereken işçilerdir, gençlerdir, insanlıktır! Bankalar ve kapitalistler değil!

1 Mayıs 2020 – Uluslararası Toplantı: İşçi Enternasyonali için Üç Saat

İnsanlık daha önce görülmemiş bir krizin içine boğazına kadar gömülmüş durumda.

Ölümlere yol açan Covid-19 değil, izlenen siyasetlerdir! Sağlık sistemlerini, bilimsel araştırmaları ve sosyal güvenlik sistemlerini özelleştirmiş ve yıkıma uğratmış siyasetlerinden dolayı, tüm dünyadaki kapitalist hükümetlerin her biri sorumludur! 100 binin üzerine çıkmış olan ve artarak devam eden ölümler ve insanlığı tehdit eden yıkım karşısında cevap vermesi gerekenler onlardır. İnsanların evde kalmalarının ancak sefil şartlarda organize edilmesinden onlar sorumludur; kapitalistlerin karları güvenceye alınsın diye herhangi bir korunma olmadan çalışmaya zorladıkları işçilerin evlerinde kalabilmelerini reddedenler de onlardır; diğer yandan da “evlerinde kalan” işçiler ve aileleri, özellikle de kayıtdışı çalışanlar bugün virüsün yanında açlık tehdidi ile de karşı karşıyadırlar.

Salgının getirdiği yıkım kapitalist sistemin krizinin sonuçları ile birleşmektedir. Sadece birkaç haftada on milyonlarca kişi işsiz kalmıştır ve devamı da gelmektedir. Bu durum işçileri ve işçi ailelerini güvencesizliğe ve aşırı yoksulluğa sürükleyecektir. Ama bu kapitalist hükümetlerin hiçbirinin umurunda bile değildir! Onlar için tek bir acil durum vardır: “Ekonomiyi kurtarmak”, yani bankaları ve büyük sermayeyi kurtarmak. İlan edilen kurtarma planları 2008’de gördüklerimizi çok aşmakta, her türlü rekoru kırmaktadır. Ne yazık ki bu planların çoğunun, işçi sınıfı adına konuştuğunu iddia eden siyasi partilerin de onayı ile kabul etilmiş oldukları da bir gerçekliktir.

Kriz esnasında, hastaneler çok kısıtlı bütçelerle işletilmeye devam ederken ve “evlerinde kalan” milyonlar yiyecek bulamaz duruma düşerken, silah sanayi hala büyümektedir. ABD yönetimi bu durumdan bile, İran, Venezüella ve Filistin’i daha da fazla boğmak için istifade etmektedir.

Bu kadarla da kalmıyor. Kapitalist hükümetlerin her biri krizi işçilerin kazanımlarına ve demokratik özgürlüklere yönelik saldırılarını artırmak için kullanıyorlar. İşçilerin tüm hak ve kazanımları hükümetlerin hedefindedir!

Hindistan’da Modi hükümeti –ki aylardır ayrımcı yasalar yoluyla ülke nüfusu içerisinde din temelli bölünme tohumları ekme girişimlerinde bulunuyordu– 12 saatlik işgünü getirmeyi planladığını duyurdu. Bu şekilde ülkenin işgününü 8 saat olarak belirleyen 1948 tarihli Fabrikalar Yasası ortadan kaldırılmış olacaktır.

Fransa’da Macron hükümeti –ki emeklilik sistemine yönelik saldırısı son 25 yıldaki en güçlü işçi grevleri ile karşılanmıştır– geçtiğimiz günlerde bir cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kimi sektörlerde çalışma haftasının 60 saate kadar uzatılabilmesine yönelik bir düzenleme yapma niyetini duyurdu.

Benzer saldırılar her ülkede görülmektedir. Bizi tarihte 100 yıl geriye götürmek istiyorlar!

Ama işçiler bunu kabul etmiyorlar çünkü yaşamak ve hayatta kalmak istiyorlar. Hayatları risk altında olacak şekilde çalıştırılmak istenen işçiler ABD’den, İtalya’ya ve Bangladeş’e kadar buna grevler dalgası ile yanıt verdiler.

Bugün işçiler için sömürülenler ile sömürenler arasında “ulusal birlik” yönünde yapılan çağrıları reddetmek dışında bir seçenek yoktur!

1 Mayıs 8 saatlik işgünü ve işçi hakları için kavganın günüdür!

Bir İşçi Enternasyonali için ve Savaşa ve Sömürüye karşı Uluslararası İşçi Komitesi (IWC) işçi sınıfı hareketi içerisindeki her eğilimden işçilere, gençlere ve mücadele edenlere yönelik çağrıda bulunmaktadır.

1 Mayıs işçilerin mücadelesinin uluslararası günüdür!

1 Mayıs savaşa ve sömürüye karşı ve bir işçi enternasyonali için mücadele günüdür!

1 Mayıs’ın kökeninde 8 saatlik işgününü kabul ettirme kavgası vardır ve bugün hükümetler ve patronlar bunu bizden geri almak istemektedirler.

Bu 1 Mayıs 2020’de Bir İşçi Enternasyonali için ve Savaşa ve Sömürüye karşı Uluslararası İşçi Komitesi (IWC) uluslararası bir toplantı örgütlüyor: İşçi Enternasyonali için üç saat

 “Kurtarılması gereken işçiler, gençlik ve insanlıktır!

Bankalar ve kapitalistler değil!”

O gün New York’tan Mumbai’ye, Gazze’den Paris’e, Johannesburg’dan Pekin’e, Moskova’dan Şili Santiago’ya değin, salgınlara ve işçilere yönelik tüm saldırılara karşın ve evde kalma önlemlerine rağmen, aynı pankart altında ve aynı dava için toplanacağız:

➢Bankalardaki ve kapitalistlerdeki milyarlar hastaları ve hastaneleri kurtarmak için kullanılsın!

➢ Savaşlar için harcanan milyarlar herkese yemek ve barınak sağlamak için kullanılsın!

➢ Tüm “banka kurtarma planları” kaynakları işçiler ve aileleri için kullanılsın!

➢Krizi kendi amaçları için kullanan hükümetlerin işçi düşmanı önlemlerine karşı işçilerin birliği!

➢Sekiz saatlik işgünü ve tüm işçi sınıfı kazanımları ve demokratik kazanımlar korunmalıdır!

* IWC Koordinatörleri


Evde kalma önlemleri dikkate alınarak bu toplantı “internet üzerinden” yapılacaktır.

Toplantıya katılmak için IWC web sitesine giriniz: https://coi-iwc.org/

Miting tamamen İngilizce veya İngilizce altyazılı ve canlı olarak Hindistan Mumbai saatiyle sabah 09.00’da başlayacak (Türkiye saatiyle sabah 06.30) ve canlı olarak yayınlanacak. Ama aynı miting bu kez İngilizce, Fransızca ve İspanyolca alt yazılı olarak 1 Mayıs Cuma günü İstanbul saatiyle 19.00’da IWC’nın web sitesinden tekrar yayınlanacak. Dolayısıyla bu dilleri anlayan yoldaşları Türkiye saatiyle 19.00’da enternasyonal mitingi izlemeye davet ediyoruz.

Sabah 9.00 ABD Batı kıyıları.

Sabah 11.00 Mexico City ve Lima, Port-au-Prince, New-York, Montreal, Santiago de Chile

13:00 Buenos Aires, Sao Paulo

14:00 Rabat, Dakar, Ouagadougou,

17:00 Londra, Dublin, Lizbon, Cezayir, Tunus ve Cotonou

18:00 Paris, Brüksel, Cenevre, Budapeşte

19:00 İSTANBUL, Bükreş, Atina, Moskova ve Ramallah.

20:30 Hindistan, Mumbai

Biz Kimiz?

Bir İşçi Enternasyonali İçin ve Savaşa ve Sömürüye Karşı Uluslararası İşçi Komitesi (IWC) 19, 20, 21 Kasım 2016 tarihlerinde Hindistan Mumbai’de toplanan Dünya Konferansı’nda kuruldu.

IWC savaşa, sömürüye ve güvencesiz çalışmaya karşı ilan edilen Mumbai deklarasyonu temelinde kuruldu ve 46 ülkeden* işçi hareketi mücadelecileri, sendikacılar ve siyasi örgütler tarafından imzalandı.

IWC Daimi Komitesinde tüm siyasi/sendikal anlayışlardan işçi mücadelecileri yer almaktadır:

Innocent Assogba (Benin)

Alan Benjamin (ABD)

Colia Clark (ABD)

Constantin Cretan (Romanya)

Berthony Dupont (Haiti)

Ney Ferraira (Brezilya)

Daniel Gluckstein (Fransa)

Rubina Jamil (Pakistan)

Apo Leung (Çin)

Gloria Gracida (Meksika)

M.A. Patil (Hindistan)

Mandlenkosi Phangwa (Azanya)

Klaus Schüller (Almanya)

Jung Sikhwa (Kore)

John Sweeney (Britanya)

Mark Vassilev (Rusya)

Nambiath Vasudevan (Hindistan)

* IWC’nin kurulduğu 2016 yılında Hindistan Mumbai’de toplanan Dünya Konferansına katılan ülkeler:

Afganistan, Arjantin, Avusturya, Azanya (Güney Afrika), Belarus, Bangladeş, Belçika, Benin, Brezilya, Burundi, Kanada, Şili, Çin, Çek Cumhuriyeti, Ekvador, Fransa, Almanya, İngiltere, Yunanistan, Haiti, Macaristan, İzlanda, Hindistan, İrlanda, İtalya, Fildişi Sahili, Kore, Mali, Meksika, Pakistan, Peru, Filipinler, Portekiz, Romanya, Rusya, Ruanda, Senegal, İsveç, İsviçre, Togo, Tunus, Türkiye, Ukrayna, ABD, Venezuela, Zimbabve

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir