Torba Yasayı Protesto Ettik

Bugün Otel ve Turizm İşçileri Sendikası, İşçi İttifakı, Yaşar Usta Haber Portalı, Emek ve Adalet Platformu ve Kırmızı Gazete ile birlikte mecliste görüşmeleri süren Torba Yasayı protesto ettik.

İstanbul’un en güzel köşelerinden birinde, Eminönü Meydanı’nda yaptığımız basın açıklamasına yaklaşık elli kişi katıldı.

Fox Anahaber bülteninin protestomuzla ilgili yaptığı haberi paylaşıyoruz..

T24 haber sitesi ve Cumhuriyet gazetesi de basın açıklamamızı haber yaptı.

Eylemde okunan basın açıklamamızda şöyle seslendik:

Patronlar ve hükümet birlik olmuş, krizi fırsata çeviriyorlar, krizin tüm faturasını daha önceki krizlerde olduğu gibi biz işçilere çıkarıyor.

Covid salgınından hemen sonra neler olmuştu?

İşsizlik fonunun patronları kurtarma fonuna dönüştürüldü, patron onayıyla işçiyi ücretsiz izne çıkarmak için yeterli hale getirildi, sokağa çıkma yasaklarını “evde kal Türkiye, işçiler hariç!” prensibine göre uygulandı…

Yani ölümüne çalıştırılan işçiler insan yerine konmadı. Krizde patronlara her türlü imkan sağlanırken işçilerin payına ise ücretsiz izin uygulaması ve kısa çalışma ödeneği düştü. Yani işini “kaybetmeme” karşılığında asgari ücretin de altında bir ücret düştü!

Şimdi ise yine salgın gerekçe gösterilerek patronların kıdem, ihbar tazminatı ödemek zorunda kalmadan 25 yaş altı ile 50 yaş üstü işçileri 2 yıl çalıştırmasının önü açılıyor.

Neden patronlar her istediği kanunu çıkartabilirken biz işçiler bizi soyanları seyretmek zorunda kalıyoruz?

Çünkü patronlar örgütlü. Kendi sendikaları var, kendi patron örgütleri, kendi siyasi partileri, kendi yazılı ve görsel yayın organları var.

Biz işçiler ise örgütlenemiyoruz, birlik olamıyoruz. Sendikalarımızın çoğunu hainler yönetiyor.

Kendi siyasi partimiz etrafında birleşemedik. Bırakalım birleşmeyi, Türk, Kürt, Suriyeli, Alevi, Sünni diye bölünüp ayrışıyoruz.

Sorunlarımız aynı. Sorunlarımız ortak. Ortak sorunları bireysel olarak çözemeyiz. Bunları ancak birlikte çözebiliriz.

Birleşirsek çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur!

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir