Bir Organize Suç Örgütü Liderinin Gündemi Sarsan Videoları Üzerine

Mafya, sermaye, kirli siyaset ve bürokrasi ilişkilerinin iç içe geçtiği ve her gün daha açık bir şekilde gözümüze sokulduğu günler yaşıyoruz. Yayınlanan her görüntü, yapılan her beyan bu ülkenin sömürülenleri olarak yaşadığımız koşulların neden içler acısı olduğunu daha kolay anlamamızı sağlıyor.

Biz İşçinin Kendi Partisi olarak hayatımızla ve aklımızla dalga geçen bu siyasal atmosferden rahatsızız.

Zaten az çok bildiğimiz ve tahmin ettiğimiz kirli ilişkiler ve iş yapış şekilleri deşifre olurken, bu çirkinlik görüntüleri maalesef siyasetin iyice merkezine yerleşmeye başlıyor. Bir suç örgütü liderinin, halka çoktan hesap vermesi gereken bir yönetime dönük itiraflarına ve ifşalarına ümit bağlayan bir muhalefet var.

Şunu çok iyi biliyoruz, tarih boyunca süregelen bu çirkin ve sömürücü ilişkiler hep var oldu. Bunlara rağmen bizler haklarımızı irademizi ortaya koyarak söke söke almasını bildik. Sömürücü ilişkileri zayıflatmak için çok bedeller ödedik. Ve geleceğimizi güzelleştirmek için daha da ödeyeceğiz.

Videolarla ortaya dökülen ifşalar ve rezaletler her şeyden önce emeğimizin ve toplumun nasıl sömürüldüğünü görmemizi sağlıyor. Ancak kendi ayaklarımız üzerinde durup örgütlenmezsek bir mafya lideri, bir satın alınmış bürokrat, bir tetikçi “gazeteci”, bir patron, bir çete gider yerine yenileri gelir. Devran böyle dönmeye devam eder. Devran böyle dönmesin.

Videoların ve karşılıklı beyanların bize gösterdiği şey toplum olarak güçlenmediğimiz müddetçe çok daha beter bir noktaya pekala savrulabiliriz. Bu ülkenin eşit ve haysiyetli vatandaşları olarak, bu ülkenin emekçileri olarak hiçbirimiz ortaya saçılan bunca pisliği hak etmiyoruz.

Saçılan ifrazat bize, daha güçlü örgütlenmenin hayati olduğunu ve halkın selameti için örgütlenen bir siyasetin ancak daha çok gayretle mümkün olduğunu tekrar hatırlatmıştır.

Ayrıca şu iki noktayı özellikle hatırlamak ve hatırda tutmak zorundayız.

Devlet toplum ve halk için vardır. Anlamı toplumu ve halkı gözettiği ölçüdedir. Hiçbir devlet yetkilisinin gizili saklı ve kirli işleri toplumdan ve halktan “devlet sırrı” kılıfıyla gizlenemez. Temiz devlet, ancak imkanlarını sermayeye, çetelere, küresel güçlere değil halka tahsis eden bir devletle mümkündür. Toplumu ve halkı gözetmeyen devlet ancak bir eşkiyalık düzenidir.

Devlet bir savaş aygıtı değildir. Bir işgal aparatı olamaz. Her türlü emperyalizme karşı vatandaşlarını koruması gerektiği gibi başka herhangi bir emperyalist operasyona yeltenemez. Hiç bir şekilde toplumun ve halkın rızasına aykırı olarak gizli diplomasi yürütemez.

Bir mafya liderinin ifşalarının bize gösterdiği şudur: İşçiler ve tüm emekçiler daha örgütlü olmalı ve dayanışmalıdır.

İşçilerin birliği Türkiye’nin birliğidir.

İKEP Adına Başkan Cemal Bilgin

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir Organize Suç Örgütü Liderinin Gündemi Sarsan Videoları Üzerine” hakkında 1 yorum

  1. Her söylenilen ve açıklanan suçlar kim tarafından söylendiğine bakılmaksızın hukukun derhal devreye girmesi gereklidir…
    Iktidar söyleyenin cinsi ve bulunduğu durumu ,muhalefet ise siyasi bir çıkar pesinde …
    Durum hukuki bir durum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir