Mehmet Ali Aybar’ı anıyoruz

Türkiye İşçi Partisinin en önemli Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar 10 Temmuz 1995 tarihinde 87 yaşında hayatını kaybetmişti. Mehmet Ali Aybar 10 Temmuz 2021’de vefatının 26. yılında saat 11.00’de Rumelihisarı Aşiyan Kabristanında bir kez daha anılacak. İşçinin Kendi Partisi (İKEP) olarak bizler de bu anmaya katılacağız.

Mehmet Ali Aybar 1961-1970 yılları arasında faaliyet gösteren ve 1965 yılındaki milletvekili seçimlerinde 15 milletvekili çıkaran 1. Türkiye İşçi Partisinin en uzun süreli Genel Başkanı olup Partisinin İstanbul seçimlerinde elde ettiği yüzde 8.7 oyla seçilen İstanbul milletvekillerinden biridir. TİP’in İstanbul’dan seçilen diğer iki milletvekilinden biri Lastik-İş Sendikasının sınıf mücadeleci Genel Başkanı Rıza Kuas, diğeri de o sıralar Akşam gazetesinde köşe yazarlığı yaparak işçi sınıfının bilinçlenmesine önemli katkıda bulunan Çetin Altan’dı.

 Mehmet Ali Aybar’ın 1. TİP’teki Genel Başkanlığı dönemi unutulamaz. Aybar aynı dönemde ABD emperyalizminin Vietnam savaşındaki suçlarını yargılayan ünlü Russel Mahkemesinin de üyelerinden biri olmuştur.

Ama Aybar’dan bize kalan en büyük miras partimizin de sonuna kadar savunduğu işçi sınıfının bağımsızlığı çizgisidir. Aybar her zaman işçi sınıfının bütün egemen sınıflardan bağımsız örgütlenmesini savunmuş ve işçi sınıfının kurtuluşunun ancak kendi eseri olacağı düsturunu benimsemiştir. İşçi sınıfı adına hareket eden aydınların ona ancak yardımcı olabileceklerini ama esas iktidarın hep işçi sınıfının kendi örgütlülüğünde olması gerektiğini vurgulamıştır. 1968 yılında Sovyetler Birliği’nin Çekoslovakya’yı işgal etmesine de karşı çıkmış ve bu konuda da daha sonra 1975 yılında 2. TİP’i kuran Behice Boran’la anlaşamamıştır.

Ama bugün artık bu konuda Aybar’ın haklılığı tescillenmişse de Sovyetler Birliği artık yok ve bu tartışmalara ders çıkarmanın dışında geri dönmenin de fazla bir anlamı yok. Biz İKEP olarak bugünkü mücadelede Aybar’dan yana olanların da, Boran’dan yana olanların da aynı cephede yer almaları gerektiğini savunuyoruz.

Biz İKEP olarak gözlerimizi sadece CHP seçmenlerine değil iktidar partisi dahil bütün partilerin işçi ve ezilen sınıf seçmenlerine dikmemiz gerektiğini ileri sürüyoruz. Aybar’ın sınıf çizgisi buydu. Bu sebeple kendisini ölümünün 26. yılında şükranla anıyoruz.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir