Filistin Hükümetine Karşı İntifada Başlangıcı!

İKEP Ramallah Muhabiri

24 Haziran sabahı saat 03.30’da Filistin Güvenlik Koruma Birliklerine mensup 20 kadar görevli, Nizar Al Banat’ın Batı Şeria’da bulunan evine göz yaşartıcı bombalarla saldırıp kendisini acımasızca darp ettiler. Nazar şuurunu yitirdiği koşullarda bir askeri araca bindirilip götürüldü. Sabahın ilk saatlerinde de sokakta cesedinin bulunduğu haberi duyuruldu.

Nizar Al Banat kimdi?

Banat özellikle Mahmud Abbas yönetimine muhalefetiyle tanınan atipik bir siyasi şahsiyetti. Bu olaydan birkaç gün önce Banat Filistin Yönetiminin İsrail Devletiyle yaptığı bir anlaşmayı deşifre etmişti ve zaten bunun öncesinde de yönetim tarafından sürekli tehdit ediliyordu. Bu anlaşmaya göre İsrail Filistin Devletine miadı dolmak üzere olan 1 milyon 400 bin adet Pfizer aşısı verecek ve bunun karşılığında da Filistinlilere gelecek yeni aşıları alacaktı. Nizar Al Banat’ın bu haberi duyurması üzerine suçüstü yakalanan ve zaten yıllardır çeşitli yolsuzluk batağına saplanmış olan Abbas yönetimi İsrail ile yaptığı anlaşmayı iptal etmek zorunda kalmıştı.

Al Banat’ın katli üzerine isyan

Al Banat’ın katli üzerine başta Ramallah olmak üzere Gazze’den, Hayfa’ya ve Kudüs’e kadar bütün Filistin’de isyanlar patlak verdi. Nizar Al Banat’ın fotoğraflarıyla yürüyüşlere geçen Filistinliler “Abbas defol!”, “Halk rejimin gitmesini istiyor!” sloganlarını haykırdılar. Ramallah’ta ayaklanan göstericiler Filistin yönetiminin Güvenlik Güçleri ve El Fetih’in çeteleri tarafından dağıtılmaya çalışıldı. Yerel kaynakların bildirdiklerine göre bu olaylar Filistin Yönetimine karşı bir İntifada başlangıcını andırıyor.

Ramallah’ta göstericiler öldürülen Banat fotoğraflarıyla “Abbas Defol!”diyorlar.
Ramallah’ta göstericiler öldürülen Banat fotoğraflarıyla “Abbas Defol!”diyorlar.

Oslo anlaşmasının sonuçları

Bilindiği gibi 1993 yılında Oslo anlaşmaları çerçevesinde Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile İsrail Devleti arasında o günkü ABD Başkanı Clinton’un sözde arabuluculuğunda bir anlaşma imzalanmıştı. Bu anlaşmanın imzalanmasından bir süre sonra da 2005 yılından 2010 yılına kadar “özerk” Filistin Güvenlik Birimleri ABD’li general Keith Dayton yönetiminde eğitilmişti.

Filistin Yönetimiyle İsrail İşbirliği

Son olarak Filistin Yönetimi kendi halkının kendisine karşı isyanını bastırabilmek için İsrail Devletinden sokak gösterilerini engelleyebilmek için çeşitli silahlar göndermesi talebinde bulunmuştur. Bir süredir hem Batı Şeria’da hem de Gazze’de FKÖ ve Hamas liderliklerinin İsrail ile işbirliği yaptıkları gerekçesiyle özellikle Filistinli yeni kuşak gençler tarafından şiddetle protesto edildikleri biliniyordu.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir