Hiperenflasyon Tehdidine Karşı İşçinin Kendi Partisi’nden Çağrı

İktidarın 2021 sonunda faiz-enflasyon ilişkisi üzerine yanlış fikirlerle ve dini atıflarla uyguladığı faiz politikası, kurun sürekli arttığı ve toplumda sermayedarların fiyat artırarak bölüşüm kavgasına girdiği bir ortam yarattı.

Enflasyon en çok sabit gelirli işçileri, memurları, emeklileri mağdur edip yoksullaştırmaktadır. 2022 için kararlaştırılan asgari ücret artışı, emekçilere geçici bir rahatlık sağlasa da patronların ücret artışını fiyatlara yansıtması ile enflasyon oranının daha da yükselmesi muhtemeldir.

Daha da kötüsü, kurun devamlı artması, fiyatların artması ve devletin harcamalarını (bu arada sağlık harcamalarını) devam ettirebilmek için banknot basması birbirini besleyen bir sürece dönüşürse Türkiye’de enflasyonun hiper enflasyona dönüşmesi tehlikesi belirmiştir. Hiperenflasyon fiyatların devamlı, saat başı arttığı bir toplumsal felakettir. Büyük savaşlarda yenilen ülkelerde görülmüştür.

İktidar mensupları tehlikeyi idrak edememektedir.

Bu şartlarda Emek Platformu* bileşenlerinin görevi 2001 krizinde gösterdikleri cesareti ve toplumsal sorumluluğu göstermektir. Emek Platform bileşen örgütlerinin yönetimleri toplanarak iktidarı ekonomide kur ve fiyat istikrarı sağlayacak acil politikalar uygulamaya çağırmalıdır. Emek Platformu’nun taleplerinin en azından;

  • Döviz mevduatına servet vergisi konması
  • Döviz işlemlerinde muamele vergisinin artırılması
  • Lüks mal ithalatının yasaklanması
  • Yurt dışında portföy yatırımlarına, mevduat edinimlerine yönelik döviz transferlerinin durdurulması
  • Yurt dışında doğrudan yatırımların durdurulması
  • Merkez bankası faiz oranının enflasyon oranının altına düşürülmemesi
  • TÜİK’in enflasyon verilerini halkın harcama bileşimine uygun hesaplaması

tedbirlerini içermesi gerekir.

* 1999’da işçi ve kamu çalışanları sendikaları konfederasyonları, meslek birlikleri ve işçi emeklileri dernekleri/cemiyetleri tarafından kurulmuş olan birliktir.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir