İşçi Enternasyonali İçin Açık Dünya Konferansına Türkiye’den Katılım İçin Çağrı

Aşağıda bu yıl Ekim ayında Paris’te yapılacak olan bir İşçi Enternasyonali için Açık Dünya Konferansına dünyanın 57 ülkesinden 601 işçi sınıfı mücadelecisinin ilk imzacısı oldukları çağrı metnini iletiyoruz ve bu konferansa Türkiye’den katılacak bir delegasyon oluşturulması için çağrı yapıyoruz. 

Bildiğiniz gibi dünya işçi sınıfı 1943 yılında, yani günümüzden yaklaşık 80 yıl kadar önce feshedilen Komintern’den bu yana kendine ait bir dünya partisinden mahrum. Ve o yıldan bu yana da dünyanın hiçbir gelişmiş kapitalist ülkesinde işçi sınıfının iktidarı aldığına tanık olmadık. Oysa ki 1. Enternasyonal 1864’te kurulduktan henüz 7 yıl sonra Fransa işçi sınıfı kısa bir süreliğine de olsa bu kapitalist ülkede iktidarı ele geçirmişti. Aynı şekilde işçi sınıfının dünya partisi 2. Enternasyonal kurulduktan kısa bir süre sonra da Rusya’da iktidar işçi sınıfının eline geçmiş ve 75 yıla yakın bir süre elinde kalmıştı. Bir dünya işçi sınıfı partisinin eksikliği şartlarında uygulanan “yerli ve milli” politikalar işçi sınıfının dünya çapında kapitalizmi yıkıp kendi dünya düzeni olan sosyalizmi kurmasını engelledi.

Kapitalist/emperyalist ülkelerin G7 ve G20 gibi uluslararası partileri ve bunun yanı sıra NATO gibi saldırgan askeri örgütleri var. Bu vahşi sömürü sistemini yıkabilmek için dünya işçilerinin yeniden 1. Enternasyonal geleneğiyle donanmaya ihtiyaçları var. O geleneğe uygun olarak, çeşitli işçi akımları aralarındaki programatik farklılıklara rağmen kapitalist emperyalizmin saltanatına son verecek bir ortak çatı altında toplanmak için 2016 yılında Hindistan’ın Mumbai kentinde bir araya gelip birlikte mücadele etmeye karar verdiler. Savaşa, sömürüye ve güvencesiz çalışmaya karşı ilan edilen Mumbai deklarasyonu 46 ülkeden işçi hareketi mücadelecileri, sendikacılar ve siyasi örgütler tarafından imzalandı. 1 Mayıs 2020’de ise pandemi koşullarında “Bir İşçi Enternasyonali için Üç Saat” adı altındaki toplantı 45 ülkeden katılımcıların konuşmaları ile çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.  Bu yıl Paris’te yapılacak toplantı bunların devamı olup Türkiye’den de geniş bir delegasyonla katılıma çağrı yapıyor. Devam eden pandemi koşulları dikkate alındığında toplantıya katılacak siyasi ve sendikal yapılarla bireylerin toplantı tarihinden altı ay önce belirlenmesi, davet mektuplarının ve gerekiyorsa Fransa vizelerinin çıkartılması gerekiyor.

Öte yandan bu toplantıdan hemen önce 29 Ekim günü gene Paris’te Uluslararası Kadın İşçiler Konferansı gerçekleştirilecek. Türkiye’den gerekişçi hareketinde gerekse kadın hareketinde yer alan kadınlara bu Uluslararası Kadın Konferansına katılacak delegasyonda yer almaya çağırıyoruz.

İŞÇİNİN KENDİ PARTİSİ

Bu Yazıyı Paylaş:

İşçi Enternasyonali İçin Açık Dünya Konferansına Türkiye’den Katılım İçin Çağrı” hakkında 1 yorum

  1. Çalışmalarınıza başarı dilerken, bende katkı sağlamak isterim..Daha önce 90 lı yıllarda Fransa’ya üç kez seyahat ettim, Dünya Çevre konferanslarına Katıldım. Tulus ve Lion kentlerinde bulundum.
    Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir