Eskişehir’den Kontak Kapatan Yemek Sepeti İşçileri Anlatıyor

Eskişehir İKEP Temsilciliği olarak ücretlerine zam talebiyle kontak kapatan Yemek Sepeti işçilerine ziyarette bulunduk. Kontak kapatan işçilerin direnişine destek verirken seslerini de duyurmak istedik.

Eskişehir’deki direniş sözcüsüyle yaptığımız röportajı seslerine ses katmak için yayınlıyoruz.

İKEP: İş bırakma eylemi nasıl başladı süreci bize anlatır mısın?

RECEP: Öncelikle merhaba. Eskişehir kuryelerinden ben Recep. Bu sürecin 1 Aralık’ta başlaması gerekirken Şubat’ın 31’ne sarkmış durumda. Aralık ayından Ocak ayına kadar bize söylenen, bu zamanlar sizi tatmin edecek zamanlar, 5000 bandında olacak, artık çalışma şartlarınız daha da düzelecek. Bunlar zaten çok çok önceden verilen sözlerdi, bu sözler tutulmadı. Ocak 31’de bize mail atıldı, o zaman zamların ne kadar komik olduğunu gördük ve kontak kapatma kararı aldık.

İKEP: Bu kararı sendikayla birlikte mi aldınız.

RECEP: Bizim sendikayla bir bağlantımız yoktu, destek amaçlı geldiler. Sendikanın bizden ayrı bir faaliyeti yok. Sendikaya üyeliğimiz yok. Sendika daha öncesinde 2021 Ocak ayında Banabi’lerde örgütleme çalışması başlatmıştı . İyi bir kitleye ulaştılar. Tam sendika girecekken bizim iş kolları değiştirildi. Lojistiklikten sanata döndük biz zaten ağır bir iş yapıyoruz ama baktığınız zaman iş kolumuz sanat olarak geçiyor. Bu üzücü bir durum şu anda mahkeme aşamasında. Mahkemede Yemek Sepetinin bir usulsüzlük yaptığı, evrakta sahtecilik yaptığı görüldü. Şu anda bizim isteklerimizden birisi de o.Bizim işkolumuz normal ne iş yapıyorsak ona geçirilsin.

İKEP: Diğer talepleriniz neler?  

RECEP: Diğer taleplerimiz 5500 lira net maaş istiyoruz. Bakıldığı zaman bu Türkiye şartlarında çok fazla bir miktar değil. Aslında bu yaşam kalitemizi çok fazla arttırmayacak ama en azından bizi hafiften de olsa bir garantiye alacak. Bize diyorlar ki attıkları mailde şu kadar paket atarsan şu kadar para alacaksın. Ya tamam paket atıyorum zaten. Ben Eskişehir’de günlük 40 tane paket atıyorum ama diğer depolarda 5-10 paket atıyorlar. Ben bu şekilde fazla paket atarak kazanacağım benim arkadaşlarım ne olacak, onların da kazanması lazım. Şimdi mesailerimizi de kaldırdılar günlük 2-3 saat mesai yaparak ekstra para alıyorduk. Ne yapalım biz buradan çıkıp başka yerlerde canımızı tehlikeye atarak paket mi atalım. Biz ek iş yapmak istemiyoruz. 8 saat çalışıp evimize gidip çocuklarımızla zaman geçirmek istiyoruz ama bize bunu çok görüyorlar. Bize 5500 TL net maaşımızı versinler sendikal haklarımızı versinler ve de bu eyleme katılan arkadaşlarımızı işten çıkarmasınlar. Türkiye şartları belli, bir yağ olmuş 140-130 lira. Çoğu arkadaşımızın çocuğu var. Bir mama bir bez allıyorlar 250 lira para gidiyor. Ayda 5 kere aldığınızı düşünün, zaten 2000 kira veriyoruz. Elektrik doğalgaz onlar da çok yüksek. O zaman biz yaşamayacağız, hiçbir şey yapmayacağız, işe geleceğiz boyun eğeceğiz, eve gideceğiz çocuğumuzun yüzüne bakamayacağız, çünkü onun ihtiyaçlarını karşılayamayacağız.

İKEP: Kontak kapatmaya karar verdiğinizde ilk aşamada katılım nasıldı?

RECEP:  Kontağı kapatmamız şu şekilde oldu. Biz ücretleri gördüğümüzde tedirgin olduk. Bazı arkadaşlar ise başka yerde çalışırım diye işten çıkmayı düşündüler.  Aslında işten çıkalım diye düşündük ama sonra neden işten çıkıyoruz biz dedik. Biz işimizi seviyoruz. Biz ücretten şikâyetçiyiz. Biz şartlarımızı güzelleştirebiliyorsak neden işten çıkalım. Biz işimizi severken bize neden ılımlı yaklaşılmıyor. Yöneticiler bize hiçbir şey söylemiyor. Yönetici işçinin arkasında durmadı.

İKEP: Bu süre içinde şirketin tavrı ne oldu?

Şirketin herhangi bir tavrı yok, görüşme de kabul etmiyor. Perşembe günü bir arkadaş gurubuyla İstanbul’a gittik. Plazanın girişine kadar gittik, bir güvenlik görevlisi çıktı şirket hiçbir şekilde görüşme talebi almadığını söyledi. BanaBİ açıldığından beri söylemleri şu: Biz bir aileyiz biz güçlü bir aileyiz .Biz aslında gördük ki aile olanlar sadece zenginlermiş. İşçiler ailenin dışındaymış. Biz kendimiz aile olmuşuz burada ama onlar bizi sadece kandırıyorlarmış. Biz bunu görmüş olduk. Bizim için bu süreç iyi oldu, en azıdan kim yanımızda, kim değil görmüş olduk.

İKEP: Kontak kapattıktan sonra direnişe geçen arkadaşlarınızla neler yaşadınız?

RECEP: Kontak kapattıktan sonra arkadaşlarla çok güçlü bir bağ oluştu aramızda. Eskişehir’de çalışıp birbirini tanımayan insanlar vardı. Onlarla çok içli dışlı olduk, çok güzel dostluklar kazandık. Bu yüzden Yemek Sepeti’ne teşekkür ediyorum.

İKEP: Eskişehir’de sizlerin yaptığı basın açıklamasından sonra trafik cezası kesildiğini duyduk. Bu nasıl oldu?

RECEP: Dünkü basın açıklamasından sonra konvoy yasak dediler bize, neden konvoy yapmak yasak? İstanbul’da Ankara ‘da İzmir’de yapıyorlar. Bize konvoy yapamazsınız dendi. Eylem yapacağımız yere gittiğimizde polisler bize araçlar için yer gösterdi. Biz gerekeni yaptık gösterdiklere yere araçlarımızı park ettik. Ama gördük ki plakalarımızı rahat okuyup ceza yazmak için bize yer gösterdiler. Zaten zor bir süreçten geçiyoruz para kazanamıyoruz. Devletin bize destek olması gerekirken köstek oluyor. 35 araca ceza kesildi. Her biri 200 liradan. Bizim için önemli bir rakam.

İKEP: Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

RECEP: Tüm insanlardan çok güzel destekler geliyor. Son olarak bu desteklerin devam etmesi için DİRENİŞE DESTEK OL YEMEK SEPETİNDEN SERVİS ALMA diyoruz. Teşekkürler.

-Direnişten başka bir işçi de sesini bizim aracılığımızla duyurmak isteyip söz aldı.

İKEP: Direnişte yer alan bir işçi olarak senin de söylemek istediğin bir şey var mı?         

DENİZ: Ben işe başlayalı 5 ay oldu 2. Ayımda ortalama herkesten yüksek paket atarak Eskişehir Tepebaşı depoyu Türkiye 1. si yaptık. Biz işvereni bu kadar yükseltmişken biz neden bir şey alamıyoruz. Bizde net gelir yok. Maaşımız ne üzerinden yatıyor onu da bilmiyoruz. Sorduğumuz zaman maaşınız normla diyor. Net maaş ne, net primimiz ne bilinmiyor.  Karambole maaş yatıyor kaç paket söylemiyorlar. Bu depoyu biz Türkiye 1.si yaptık ama karşılığında ne takdir aldık, ne de bir ödül. Asgari ücreti reva görüyorlar, bunu yükseltmek sizin elinizde diyorlar. Bunun dışında biz hastalandığımızda eğer rapor alırsak primlerimizin yarısını kesiyorlar. Biz onlara kazandırırken onlar bizim cebimizden alıyorlar.                                

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir