Doğa ve Yaşam

Aslı Kahraman Eren **

Ekoloji, canlıları ve doğayı birbirleri ile ilişkiler. Ekosistem de canlı ve cansız çevrenin tamamıdır. Doğal yaşam döngüsünün yok edilmeye çalışıldığı coğrafyamızda, kapitalist sistemin ve rantın paydaşları gün geçtikçe nefes alanlarımızı katlederken, diğer canlıların varlığını da yok saymaya devam ediyorlar! Bu durum İklim krizi ve doğal afetlerin de habercisi oluyor… Ormanlarımıza, vadilerimize ve içinde yaşayan her bir can’a sahip çıkmak adına nöbetler tutuyoruz… Bu yazıyı Validebağ Korusu nöbetlerimizin 281. Gününde yazıyorum.

İkizdere’de yaşanan doğa kıyımına yakinen şahit olup, birebir mücadelenin içinde olan bir İkizdereli olarak, yaşadıklarımız canımızı bedenlerimizden söküp atmıştır. Validebağ’da da aynı kıyımı yaşamak istemiyoruz!

“ŞARTLARI ZORLAYIP HAVA MUHALEFETİNİ DE BERTARAF EDİP YAŞAM SAVUNUCULARI OLARAK NÖBETLERİMİZE HEP BİRLİKTE DEVAM EDİYORUZ”

İstanbul’da beton yığınlarından azade, şehrin ortasında 1. derece doğal sit alanı statüsünde, bakir bir koru olan, derin bir tarihi ve eserleri de içinde barındırıp, hayatta kalmaya çalışan Validebağ’dan vazgeçmeyeceğiz! Var olan ekosistemin içinde, canlıların birbirleri ile olan düzenli yaşam döngüsünün önemini, her geçen gün bir defa daha anlamlandırıyoruz. Akademisyenlerle birlikte yaptığımız ETYP (Eko Sistem Tabanlı Yönetim Planı) çalışmamızı Validebağ ve gelecek nesiller adına büyük bir kazanım olduğunu düşünüyoruz. İkizdere’den Validebağ’a, Akbelen’den Dersim’e, Salda Gölü’nden Kazdağlarına… Ülkemizin dört bir tarafında verdiğimiz mücadelemizde çiftçiye, emekçiye ve topraklarımıza da sahip çıkıyoruz.

“Doğa mücadelelerimizin içinde kadınların varlığını daha fazla görüyor ve tabiatın asil duruşunu selamlıyoruz” Kadının, çocuğun, kelebeğin, kaplumbağanın, ceylanın, ağacın ve yaşam hakları ellerinden alınmaya çalışan her mazlumun hakkını savunmaya devam edeceğiz. İdeolojilerin kalıplarına sıkışmadan birlikteliğin inancı ile “İNSAN” kimliğimizi baz alarak, özgürlük türkülerinde kenetleniyoruz. Köklerinden diri diri sökülüp, yıkılıp, yakılıp, rant projelerine kurban edilen her bir ağaç, bir çocuğun yaşam boyu nefesidir felsefesinden yola çıkarak “ORMANLAR ÇOCUKLARINDIR” diyoruz.

“Sen doğayı korursan doğa da seni korur”

Kanal İstanbul projesinin bu kadim şehre getireceği felaketlerin farkındalığı ile,

Ya Kanal Ya İstanbul, Kanala Hayır!

Sabırla İnatla Umutla direnişimizi büyütüyoruz…

“Yaşasın doğa ve emek dayanışması”

Emek, Eşitlik, Adalet, Barış, Özgürlük

* Bu yazı İKEP merkezi bülteni Paydos’un Nisan 2022 tarihli 2. sayısında yayınlanmıştır.

** İKEP İstanbul, Üsküdar İlçe Temsilcisi & Validebağ ve İkizdere dayanışmaları

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir