İşçiler Uzakta Değil Yanıbaşımızda

Nurseli Gözüaçık **

Her sokakta bir zincir market var. Ailemizden biri, komşularımızdan biri, tanıdıklarımızdan biri o marketlerin işçisi. A101, ŞOK, BİM, Happy Center ve irili ufaklı daha birçoğu… Market işçilerinin çalışma koşulları hiç kolay değil. İşsizlikle her gün tehdit edilip en kötü koşullar dayatılıyor. Her markette az sayıda işçi, marketin tüm yükünü çekiyor. Az sayıda çalışanın olduğu marketlerde işçilerin birlik olmaları zor, güçlerini sendikayla birleştirmeleri zor.

Marketler bizim her gün uğradığımız yerler. İşçilerle her gün karşılaşıyoruz, selamlaşıyoruz. Biz onların, onlar bizim haklarımızı savunabilirler. Hayat pahalılığının, yoksulluğun arttığı şu günlerde market tekellerine karşı işçi-yurttaş birliğini kurmak çok değerli. Cebimizi, sağlığımızı, geleceğimizi işçi-yurttaş birliğiyle korumak mümkün. El birliğiyle girilmeyen, sendikalı olmayan mağaza bırakmamamız da mümkün.

Tüm bu mücadeleyi omuzlayan ve market işçilerinin mücadelesini toplumla buluşturmaya çalışan Mağaza Market Sendikası yaklaşık bir buçuk yıl önce kuruldu. Kısa zamanda çok yol kat ettik. Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce market işçisi sendikalı oldu. 7 bölgede, 81 ilde büyük bir adım daha atmak için Mağaza Market-Sen tüm yurttaşları da kol kola girmeye davet ediyor.

Yapabileceğimiz çok şey var. Market işçilerini sendikasıyla buluşturmaya kendi mahallemizdeki marketlerden başlayalım. Bizi arayın; sendika kartımızı ve broşürümüzü sizlere ulaştıralım. Hep birlikte yurttaş-işçi birliğini büyütelim. Patronların bakısı, tehdidi varsa market işçilerinin sendikası olduğunu herkese gösterelim.

* Bu yazı İKEP merkezi bülteni Paydos’un Nisan 2022 tarihli 2. sayısında yayınlanmıştır.

** MAĞAZA MARKET-SEN Örgütlenme Koordinasyonu Üyesi

*** Sendikayı şu hesaplardan takip ediniz: @magazamarketsen (Twitter/Instagram)

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir