Örgütlenmedikçe Geriliyoruz!

Mustafa Durdağı **

Günümüzde gelişmiş demokratik ülkelerin benimsediği işçi hakları uzun, sert, bedeli ağır ve kanlı mücadeleler sonucu sağlanabilmiştir. Bu mücadelelerden edinilen kazanımlar ise güçlü örgütlenmelerin ve kenetlenmelerin eseridir. Zaman içinde kazanımlar bir düzeyde korunmuştur fakat sınıfın örgütlenmesi her geçen gün daha geriye gitmiştir. Bu gerileme sürdükçe kazanımlarımızı da kaybedeceğiz.

Zayıflayan Sendikalaşma

1980 yılında ülkemizde çalışan sigortalı işçi sayısı 3 milyon civarı iken, sendikalı çalışan işçi sayısı 1,5 milyon civarında idi. Yani yaklaşık olarak %50’i bir sendikada örgütlüydü. 2022 yılında işçi sayısı 15 milyondan fazla olmasına rağmen bu işçilerin sadece 2,2 milyonu sendikalıdır. Sendikal örgütü olan işçi oranı %14,3’e gerilemiştir. Bu görüntü ve gidişat emeği ile geçinen işçileri daha da zor günlerin beklediğinin habercisidir.

Türkiye işçi sınıfı, en azından demokratik sosyal hakların gelişmiş olduğu ülkelerin toplum düzenine ulaşılması için mücadele etmeğe mecburdur.

Düşen Asgari Ücretler

Asgari ücret uygulaması, dünyada ilk olarak yaşanan ölümlü iş kazalarını ve çalışma koşullarını protesto eden işçilerin direnişi neticesinde 19. yüzyılın sonlarında Yeni Zelanda ve Avustralya uygulanmaya başladı. Oradan İngiltere’ye ve sonrasında tüm dünyaya yayıldı. Asgari ücrete dair geçtiğimiz yüzyılda örgütlü mücadeleler neticesinde kazanımlar da yaşandı ancak örgütsüzlüğün günden güne görünürleştiği ülkemizde ücretler yıllardır düşme eğiliminde… Bunun aşılmasının yegâne yolu örgütlü mücadeleden ve karşı çıkıştan geçiyor.

Yaklaşan 1 Mayısımız

Günde 8 saat çalışma hakkı kazanmak için mücadele eden işçilerin ödedikleri bedel ile bir işçi bayramına dönüşen 1 Mayısımız yaklaşıyor. Bu günü hem işçiler hem de tüm ezilenler olarak birlikte ve dayanışma günü olarak gerçekleştirelim. Bu vesile ile birleşmiş bir emek mücadelesinin haklarımızı almak için elzem olduğunu ve tüm emekçilerin kendi iktidarını kurmadan kalıcı netice elde edemeyeceğini tekrar hatırlayalım.

* Bu yazı İKEP merkezi bülteni Paydos’un Nisan 2022 tarihli 2. sayısında yayınlanmıştır.

** İKEP, İstanbul İl Örgütlenme Sorumlusu

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir