SÖZ GENÇLERİN!

Hapsolduğunu hissettiğin çaresizlik, işsizlik, seçeneksizlik, yoksulluk, sağlamcılık, cinsiyetçilik, eğitim ve iş istihdamında eşitsizlikler karşısında yalnız değilsin!

Kampüste, lise sıralarında, yurt odalarında, kafelerde, arkadaş sohbetlerinde konunun illa gelecek kaygısına evrildiğinin farkındayız.

Ülkenin mevcut durumunun uykularını kaçırdığını, çözümsüzlüğe sürüklediğinin farkındayız.

Maddi manevi efor sarf edip dört yıl boyunca aldığın lisans eğitiminin gitgide değersizleştiğinin, diplomanın işlevselliğini kaybettiğinin farkındayız.

Üniversite kadrolarının liyakatten ziyade torpille iktidar yanlısı bir şekil aldığının, muhalif söylemlerin akademide kaybolmaya yüz tuttuğunun, bu suça ortak olmayacağız düsturuyla çıkan muhalif seslerin de susturulmaya çalışıldığının farkındayız.

Yüksek lisansa, doktoraya başvurduğunda heyecanla sonucunu beklerken kazanan listelerinin mülakattan önce belirlendiğinin farkındayız.

Artan yol masrafı ile bayramda dahi ailenin yanına gidemediğinin farkındayız.

Sınav sisteminin ve öğrenciliğin bir müşteri edasıyla iktidar tarafından ticarileştirilmesiyle ÖSYM sınavlarına para yatırmaktan bıktığının farkındayız.

Barınma sorunu yaşadığının, devlet yurtlarının hem yetersiz hem de az sayıda olduğunun, özel yurtların fiyatlarının denetimden uzak yüksekliğinin farkındayız.

Lise sıralarında da üniversite sıralarında da okurken kendi geçimini sağlamak zorunda hissettiğinin, ailenden artık yeniden para isterken çekindiğinin farkındayız.

Aldığın KYK bursunu dahi devletin faiziyle geri talep ettiğinin farkındayız.

Kendini deşarj edecek her türlü aktivitenin, hobinin, keşfetmenin iktidar tarafından lüks olarak algılandığının farkındayız.

Kişisel haklarına, yaşam tarzına, diline, dinine, vicdanına yapılan ve her geçen gün artan saldırının farkındayız.

Tüm bunlara rağmen iktidarın yurtdışına çıkın, kendinizi geliştirin söylemleriyle adeta bizlerle alay etmesini kabul etmiyoruz.

Sorunlarımızı çözmekten çok uzakta olan düzen partilerini alternatif olarak kabul etmiyoruz.

Bu sorunların çözümü için kimseden medet ummuyoruz. Farkındayız ve artık tek bir ağızdan konuşuyoruz. Bugüne kadar aynı şarkıyı ayrı yerlerde söyledik. Artık tek bir ağızdan gür bir sesle haykırıyoruz. Birleşiyoruz!

Söz bizim! Söz gençlerin!

İKEP Gençlik Meclisi

* Bu yazı  ilk olarak İKEP merkezi bülteni Paydos’un Haziran 2022 tarihli 4. sayısında yayınlanmıştır. İKEP Gençlik Meclisinin çıkış metnidir.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir