Ücretler Gerçek Enflasyon Oranında Arttırılsın ve Aynı Sırada da Akaryakıt, Elektrik, Su, Temel Gıda Maddeleri ve Kiralar Dondurulsun! Dolaysız Vergiler Kaldırılsın! İşten Atmalar Yasaklansın! Konut Sorununun Çözümü İçin: Bütün Boş TOKİ Konutları Sosyal Mesken Haline Getirilsin; Asgari Ücretin Onda Biri Fiyatına Evsizlere Lojman Olarak Kiralansın!

M. Şadi Ozansü

Enflasyonla başka türlü mücadele etmenin imkânı yok. Emekçi halkın hizmetindeki bir İşçi Hükümeti’nin alması gereken önlemler bunlar olmalı. Bu önlemleri almak istemeyen ya da almayan her hükümet patronların hizmetindedir. Mevcut iktidar bugüne kadar uyguladığı politikalarla zaten bu tedbirlerin çok uzağında duruyor. Muhalefetin içindeki büyük patron partileri de böyle yapıldığı takdirde bunların ödemelerinin kimin cebinden yapılacağını soracaklar. Dolayısıyla hep yarım tedbirler önerecekler. Ne de olsa patronların çıkarlarına dokunmamak lazım.

Oysa emekçi halkın çıkarına bu uygulamaların yapılabilmesi için büyük patronların ve tabii büyük müteahhitlerin kârlarına el atmak bir mecburiyet. Baksanıza pandemi döneminde büyük patron bankaları en büyük kârları elde etmişler. Aynı şekilde büyük inşaat şirketleri de muazzam kazanmışlar.

Koç efendi tekneleriyle dünyayı dolaşıyor, inşaatçı Ağaoğlu dokuz adet Bentley marka arabasıyla caka satıyor.

Emekçi halkın hizmetinde bir İşçi Hükümeti bunlardan alıp halka dağıtarak işi rahatlıkla çözer. Çare budur. O halde bütün işçi örgütleri mevcut iktidardan, onun partilerinden ve bütün patron partilerinden bağımsız olarak işçi sınıfının hükümeti için en kısa zamanda kolları sıvamalılar. Bu yolun açılması için de ne zaman ve hangi koşullar altında yapılacağı bilinmeyen anti-demokratik itibarsız meclis seçimlerini beklemenin hiçbir gereği yoktur.

Şimdiden fabrika komiteleri, işyeri meclisleri, kurucu meclis için komiteler aracılığıyla mücadele yürütmenin vakti geçiyor bile. Bu tür komiteler başkanlık seçiminin de onun hemen sonrasında yapılması gereken demokratik bir meclis seçiminin de yolunu açacağı gibi emekçi halkın hizmetinde bir İşçi Hükümeti için de zemin temizleyecektir.

* Bu yazı İKEP merkezi bülteni Paydos’un Temmuz 2022 tarihli 5. sayısında yayınlanmıştır.

** Öne çıkan görsel, Sovyet ressam Andrey Timofeyevich Sashin’in (1896-1965) bir çalışmasıdır.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir