Sri Lanka’da Ne Oldu?: Başkanlık Sarayı İşgalinden Canlı Bir Tanıklık

Dasantha Jalayath **  

***

Dasantha Jalayath, Free Trade Zone ABD General Services Employers Union (FTZGSEU) sendikasının Ansell Seksiyonunun Genel Sekreter Yardımcısıydı. Anti-virüs maskeleri üreten Avustralyalın bir firmanın sahibi olduğu Ansell Lanka fabrikasında bir sendikal örgütlenme gerçekleştirdiği için işten atılmıştı. Bizle [IWC ile-çn.] 6 Temmuz ve ardından 9 Temmuz gecesiyle 10 Temmuz tarihlerinde irtibata geçebildi.

1. BİYAGAMA, 6 Temmuz

Sri Lanka’da hayat çok zor. Ülke sanki kendi kapısının üstüne sürgüyü çekmiş ve içerde yarı baygın halde yatıyor. Yakıt yokluğundan tümüyle felç halinde. Okullar, hükümet binaları, idari merkezler tümüyle kapalı. Her yer kapalı. Fiyatlar öyle yükseldi ki, kimse hiçbir malın yanına yanaşamıyor. İlaç tedariki imkânsız. Ülkede gıda da yok.

Bütün bunların nedeni Sri Lanka’nın tarihinde görmediği beterlikte bir başkanla yönetiliyor olması. Ülkenin temel idari birimi olan mahalle konseylerinin nasıl işlediğini bile bilmiyor.

Sizinle bu telefon görüşmesini yaptığım sırada işçi sınıfının, gençliğin ve onların örgütlerinin dev bir gösterisi bu zorba hükümeti istifaya zorlamak için Başkanlık Sarayını kuşatmış durumda. Aynı anda ülkenin dört bir yanında protesto gösterileri düzenleniyor.

En büyük işçi konfederasyonu Trade Union Coordination Center de dâhil olmak üzere bütün örgütler, halkın üç gün içinde başkent Colombo’da buluşup bu zorba hükümeti devirmeleri çağrısı yapıyorlar. Bu eyleme biz de katılıyoruz.

Bugün şu saatte benim bulunduğum bölgede elektrikler kesik. Sabit gelirleri olmayan bizim gibi insanlar için bu tam bir felaket.

2. COLOMBO, 10 Temmuz

Saat sabah 01.00

8 Temmuz, bünyesinde 70 sendikayı barındıran üniversiteler arası konfederasyon Colombo’daki Başkanlık Sarayına doğru bir yürüyüş düzenledi. Polis birlikleri yürüyüş kolunu önce tazyikli su ve ardından göz yaşartıcı bombalarla kesti.

9 Temmuz gece yarısı zorba hükümet şehrin bütün giriş kapılarının bulunduğu bölgelerde sokağa çıkma yasağı ilan etti ve bu yasağın bir sonraki emre kadar devam edeceğini bildirdi.

Barolardan avukatlar bu kararın yasa dışı olduğunu belirterek hükümetten bu kararını geri almasını talep ettiler. Bu sabah İnsan Hakları Konseyi, Emniyet Genel Müdürü’nden sokağa çıkma yasağına derhal son vermesini, çünkü bunun bir insan hakları ihlali olduğunu açıkladı.

Bu arada biz Colombo’ya 22 km uzaktaki kendi bölgemizden örgütlediğimiz dev bir yürüyüş kortejiyle vardık. Çok sayıda başka kortejler de şehre başka bölgelerden giriyorlar. Şu anda yüzbinlerce kişi başkenti işgal etmiş durumda.

Polis ve askeri birlikler göstericilerin Başkanlık Sarayı’na girmesini engellemek için barikatlar kurdular.

Halk güvenlik barikatlarını yıkmaya başladı. Tazyikli su ve göz yaşartıcı bombalar halkı engelleyemeyince göstericilerin üzerine polisten mi askeri birliklerden mi olduğunu tespit edemediğim yaylım ateş açıldı. Kısa sürede 57 göstericiyi hastaneye kaldırmış bulunuyoruz. Aralarından üçü ağır yaralı. Yaralılar arasında beş de kadın var.

Bütün barikatları aştık. Polis ve güvenlik birimleri mevzilerini terk ettiler. Kitle Saray’ı ele geçirdi. Ve hep birlikte şu sloganı attık: “Gafiller bizi durdurabileceğinizi sandınız değil mi? Ama işte nasıl girdiğimizi görüyorsunuz.”

10 Temmuz sabahı kitle hala Saray’daydı. Başbakanlık özel rezidansı da halk tarafından işgal edilmişti. Sonuçta en yüksek idari makamlar halkın elindeydi artık.


* Bu yazı La Tribune des Travailleurs [İşçi Kürsüsü] gazetesinin 13 Temmuz 2022’de yayınlanan 348. sayısından çevrilmiştir. [çn.]

** Dasantha Jalayath, “Savaşa ve Sömürüye Karşı Bir İşçi Enternasyonali İçin” 29-30 Ekim Paris Konferansı’nın Sri Lanka katılımcıları arasında yerini alacaktır. [çn.]

***

22 milyon nüfuslu Sri Lanka bir Hint Okyanusu adasıdır. Britanya sömürge hâkimiyeti çağında “Hint İmparatorluğu”na bağlıydı. Adanın bağımsızlığı için mücadeleye Sri Lanka’nın bütün bileşenleri birlik içinde katıldılar: Tamil’ler, Sinhal’ler, Müslümanlar. 1948’den itibaren iktidar Britanyalıların “böl ve yönet” politikasını uygulamaya koyuldu. Ülke son yıllarda yabancı yatırımcılar için bir nevi cennet olmuştu.
Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir