HDP’ye Bakanlık Verilmesi Tartışması Üzerine

Zeki Kılıçaslan

CHP Milletvekili Gürsel Tekin ‘HDP’ye bakanlık verilebilir’ dediği için yapılan tartışmalar ibret verici.

Anayasa ve yasalar çerçevesinde faaliyet yürüten, devletten partilere verilen maddi desteği alan, milyonlarca yurttaşın oy verdiği bir parti bakanlık da alabilir, seçimi kazanırsa başkanlığı da alabilir. Bundan daha doğal ne olabilir ki?

Kimlik, milliyetçilik kışkırtması ile ucuz siyaset yapan, kendi iktidarı için ülkenin Suriye, Irak gibi bir hale gelmesine yol verenlerin vatanseverlik ile hiçbir ilgileri yoktur.

Aslında Kürt meselesinin eşitlik ve kardeşlik temelinde barışçı olarak çözülmesine karşı siyaset yapan güçler Türkiye’nin ABD, Rusya, İsrail gibi ülkeler tarafından vesayet altına alınmasına hizmet etmektedirler. Kürt meselesinin çözülmesini istemeyenler tıpkı emperyalist güçler gibi bölgemizde Arap, Acem, Türk, Kürt, Sünni, Şii halkların birbirini kırmasını teşvik etmekte ve bu güçlere hizmet etmektedirler.

Bir düşünelim ABD, Rusya İsrail gibi güçler bölgemizdeki ülkelerin ve halkların sorunlarını barışçı temelde çözmesini ve demokratik büyük bir birlik yolunda ilerlemelerini mi ister yoksa şimdiki gibi çatışıp birbirlerini zayıflatıp, dağılmaya gitmelerini mı ister?

Emperyalizme ve “Büyük İsrail”e hizmet edenler; HDP’yi ve Kürt yurttaşları ötekileştirip çatışmaların devam etmesini ve ülke kaynaklarının heba edilmesini isterler. Bunun yanı sıra bu siyasetler bölge ülkeleri arasında işbirliğinin gelişmesini istemeyen, emperyalizm kuklası siyasetlerdir…

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir