Uluslararası Kadın Konferansı Çağrısı *

Christel Keiser & Rubina Jamil

Tüm dünyada kadınlar, gitgide artan bir şekilde, kadınlar ve erkekler için gerçek anlamda eşit haklar için mücadele ediyorlar.

Kadın çalışanlar olarak, ama aynı zamanda anne ve kadın olarak da, her alanda çifte baskıya ve çifte sömürüye maruz kalan kadınlar, her türlü baskı biçimine, ayrımcılığa ve şiddete ve erkek egemenliğine karşı ayağa kalkıyorlar.

Kendi ülkelerimizde bu mücadelelerin ve hareketlerin içerisinde yer alan bizler, kadınların özgün taleplerinin işçi sınıfının kurtuluşu için verdiği daha genel mücadelenin bir parçası olduğunu biliyoruz. 

Ancak; ve bu ikisi arasında bir çelişki görmüyoruz; kadınların özgün talepleri vardır: Eşit ücret, mesleki eşitlik, yasal eşitlik, çocuk bakımı için kurumların oluşturulması, kadınların kendi kaderlerini belirleme hakkı, üreme hakları ile ilgili olarak seçme hakkı ve kadın olarak maruz kaldıkları kötü muamele ve şiddet eylemlerinin sona ermesi.

Bu nedenle Savaşa ve Sömürüye Karşı Uluslararası İşçi Konferansı’nın (IWC) çağrısını yaptığı işçi konferansı öncesinde, mevcut haklarını korumak, yeni haklar kazanmak ve kaybedilmiş hakları geri kazanmak için mücadele eden kadınları bir araya getiren bir uluslararası toplantı düzenlenmesini öneriyoruz.

1910’da Kopenhag’da düzenlenen İkinci Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı, 1848 devrimlerini ve Paris Komünü’nü anmak üzere ilk uluslararası kadınlar gününü 19 Mart 1911 tarihinde düzenlemeyi kararlaştırdı. 8 Mart 1917’de ise Rus kadınlar Uluslararası Kadınlar Gününü Petersburg’da ekmek, barış ve özgürlük talepleri ile bir gösteri yaparak kutladılar. 1920 yılından itibaren Uluslararası Kadınlar Günü 8 Mart’larda kutlandı.

Bizler her ülkede düzenlenen 8 Mart kutlamalarında uluslararası bir işçi kadınlar konferansı toplama önerimizin gündeme alınmasını ve bu uluslararası konferansa katılacak heyetlerin oluşturulmaya başlanmasını öneriyoruz.

***

Çağrıyı yapanlar:

Christel Keiser ve Rubina Jamil

Christel Keiser, Demokratik Bağımsız İşçi Partisi (POID) Ulusal Sekreteri, Fransa

Rubina Jamil, Tüm-Pakistan Sendikalar Federasyonu (APTUF) Genel Sekreteri, Pakistan

Çeviren: Pınar Erol

* 29 Ekim 2022’te Paris’te yapılacak olan konferans için kaleme alınan bu çağrı metni 22 Ocak 2021’de yayınlanmıştır. Kaynak

** Bu yazı İKEP merkezi bülteni Paydos’un Eylül 2022 tarihli 7. sayısında yayınlanmıştır.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir