İran Öğretmenler Sendikası Koordinasyon Konseyi’nin Genel Grev Çağrısı

İran Öğretmenler Sendikası Koordinasyon Konseyi 25 Eylül’de bir bildiri yayınlayarak hükümetin insanları geniş çapta baskı altına almasını, okulların askeri amaçlarla kullanılmasını ve öğrencilerin ve sokak protestocularının toplu olarak tutuklanmasını şiddetle kınadı. Sendika, öğretmen ve öğrencileri 26 Eylül Pazartesi günü okula gitmeyi reddederek genel greve katılmaya çağırdı. İran’da eğitim boykotları ve grevleri hâlâ artarak sürüyor. Sendikanın çağrısını Paydos’un Ekim sayısı için çevirdik.

Allah’ın adıyla (Bismillahirrahmanirrahim),

Özgür yürekli öğretmenlere ve İran halkına sesleniyoruz:

Son günlerde acı tatlı gerçeklere şahit olduk. Bir yandan masum Mahsa Amini’nin öldürülmesinin acısı ailesini yasa tuttu; diğer yandan, ailesiyle dayanışma ve dostluk içinde yaygınlaşan ulusal protesto dalgası, İran’ın hâlâ canlı ve dinamik olduğunu ve baskıya boyun eğmeyeceğini gösterdi.

Hükümetin baskı aygıtı, sokaklarda masum vatandaşlara ateş ederek Mahsa’nın “doğal” ölümünü kanıtlamaktan geri durmadı. Hükümetin kana susamış aygıtları bunu yaparken bazı okulları da askeri üslere ve gözaltı merkezlerine dönüştürdü. Tutuklanan gençlerin çoğu, genç lise öğrencileri ve birinci sınıf üniversite öğrencileridir, genç yaşlarında hücre hapsine atılıyor ve hapisle tehdit ediliyorlar. Her gün dünya çapında milyonlarca İranlı ve İranlı olmayan, İranlıların karşılaştığı şiddeti ve baskıyı gösteren görüntüler ve videolar görüyor ve paylaşıyor. Bu rahatsız edici ve yürek burkan görüntüler, bilinçli her insanın içini acıtıyor.

İran Öğretmen Sendikaları Koordinasyon Konseyi hükümetin savunmasız insanlara yönelik baskısını, okullara garnizon kurmasını ve öğrencilerin ve vatandaşların toplu olarak tutuklanıp hapsedilmesini şiddetle kınamaktadır. Bütün öğretmenlerin, emeklilerin ve öğrencilerin, hükümetin yaptığı yanlış, şiddet içeren davranışlara karşı sokaktaki insanları desteklemelerini ve yanlarında durmalarını istiyoruz. Ayrıca ülkedeki tüm öğretmen ve öğrencileri de genel greve katılmaya çağırıyoruz. 25 Eylül Pazartesi ve 27 Eylül Çarşamba günleri sınıflarınıza girmeyin.

Mahsa Amini’nin ölümü dinî temeli bile tartışmalı olan zorunlu örtünme meselesine farklı toplumsal tabakalardan İranlıların güçlü bir şekilde karşı durduğunu kanıtladı. Öğrencilerin, özellikle de cesur İranlı kadınların, yasal ve doğal insan haklarını elde edene kadar mücadelelerine devam etmeleri ve geri adım atmamaları bekleniyor. Mahsa Amini cinayetini protesto eden ulusal dayanışma dalgası, İran hükümetinin artık kadınların mücadelesini görmezden gelmeye ve onlara insanlık dışı davranmaya devam etmeye cesaret edemeyeceğini kanıtlamıştır.

Ulusal Öğretmenler Sendikası tüm kolluk kuvvetlerinden silahlarını bırakmalarını ve halka ateş etmeyi durdurmalarını içtenlikle ve saygıyla talep ediyor. Çok geç olmadan İran halkının yanında olun.

Ulusal Öğretmenler Sendikası ayrıca tüm çalışan ve emekli öğretmenlerin, savaş gazilerinin, tüm aktif kamu çalışanlarının, emeklilerin, sendikaların, sporcuların, sanatçıların ve diğer tüm etkili ve güvenilir kişilerin İran halkının yanında durmasını diliyor. Bu zor ama ilham verici günlerde bir arada durmalıyız ki çocuklarımız ve yurttaşlarımız daha fazla acı çekmesin.

Ulusal Öğretmenler Sendikası olarak, önümüzdeki günlerde hükümet yetkililerinin uyguladıkları baskının sonuç vermeyeceğini anlayacaklarını ve protestoları susturma girişimlerini durduracaklarını umuyoruz. Umarız vatandaşlara medeni ve hukuki şekilde yaklaşmaya başlarlar ve halkın iradesini tanırlar. Bu olmadığı takdirde, Ulusal Öğretmenler Sendikası, protestolar düzenleyen öğrencileri ve İran halkını desteklemek için daha fazla eylem kararı alacaktır.

Kaynak

* Bu yazı İKEP merkezi bülteni Paydos’un Ekim 2022 tarihli 8. sayısında yayınlanmıştır.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir