Fransa Bağımsız Demokratik İşçi Partisi’nin (POID) 2 Nolu Basın Açıklaması

Fransa’daki müttefikimiz olan Bağımsız Demokratik İşçi Partisi, yükselen savaş siyasetinin bir neticesi olarak işçilerin haklarına yönelik başlayan saldırı üzerine bir basın açıklaması yaptı.

***

Bundan birkaç saat önce Başbakan Borne rafinerilerdeki grevlere zorla el koymak ve işçi düşmanı yasalarını geçirebilmek için anayasanın 49/3. maddesi uyarınca meclise bile danışmadan kanun hükmünde kararnamelerini yürürlüğe soktu. Aynı anda Macron da NATO ve Biden hesabına savaşmak için Avrupa’nın doğusuna askeri birliklerini ve savaş araçlarını sevk ettiğini açıkladı.

POID bu savaş hükümetine karşı TOTAL ve ESSO işçilerine tam desteğini yeniler.

Hükümetin el koyma kararının ilanından itibaren birçok rafineri Genel Meclislerinde grevlere devam kararları alındı. Yeni rafinelerden grev kararları çıktı. Bugüne kadar grevleri desteklemeyen birçok sendika da grevleri destekleme kararı aldı. Ülkenin dört bir yanında emekçiler kendi meclislerinde grevcilere destek bildirileri yayınlayıp dayanışma kararları alıyorlar. Her taraftan genel toplantı çağrıları yapılıyor. Toplantılarda tartışılan ana konu şu: Rafineri işçilerinin talepleri bütün işçilerin talepleridir, bu durumda biz de greve katılmak zorunda değil miyiz? Grevcilerle şirket arasındaki çatışmanın kötüye gitmesiyle grevi şiddet kullanarak ezmek isteyen bir hükümetle karşı karşıyayız. Bunu engellemeliyiz! Rafinerilerdeki grevci işçilerin çevresinde birleşmiş işçiler örgütleriyle birlikte bir blok oluşturmaya başladılar. Bu blok yarın bütün işçileri kapsayacak ve ücretlerin genel artışını da gündeme getirip hükümeti geri çekilmek zorunda bırakacak bir “hep birlikte grev” eylemine dönüşebilir.

POID bütün üyelerini bu hareketin olgunlaşması için mücadeleye çağırır. POID bu mücadelenin işçilerin birliğinin taraftarları olan her eğilimden militanların ve emekçilerin, sendikal yapılarla birlikte omuz omuza mücadele etmeleri çağrısını yapar ve bütün militanların ve sendikaların grevcilere destek inisiyatiflerine katılmalarını hatırlatır.

Öte yandan POID, içerde ve dışarda işçilere karşı savaş yürüten bu hükümete son vermek isteyen bütün kadın ve erkekleri 22 Ekim 2022 günü Paris’te gerçekleştirilecek Enternasyonal mitinge katılmaya davet eder.

Montreuil 12 Ekim 2022 Saat: 16.30

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir