TÜMTİS’ten Gözaltındaki Sendikacı Rıza Şehabi ve Tahran Taşımacılık İşçileriyle Dayanışma

TÜMTİS İstanbul 1 No’lu şube ve Gebze Şubesi yöneticilerinin ve üyelerinin katılımıyla 22 Aralık Perşembe günü İran Konsolosluğu önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. İKEP olarak bizim de hazır bulunduğumuz açıklamada İran Devrimini desteklediği için baskılanan taşımacılık sendikası işçileri için destek ve dayanışma mesajları verildi. TÜMTİS yöneticilerinin okuduğu basın açıklamasını ve destek mesajını paylaşıyoruz:

“SENDİKA YÖNETİCİSİ RIZA ŞAHABİ’YE ÖZGÜRLÜK!
GREVDEKİ TAHRAN TAŞIMACILIK İŞÇİLERİNİN HAKLI TALEPLERİNİN YANINDAYIZ!

Basına ve kamuoyuna

Sendika hakkı evrensel bir haktır engellenemez. Tahran taşımacılık işçileri sendikası yöneticisi Şahabi’nin derhal serbest bırakılmasını, özgürlüğü ve sağlığı önündeki engellere ve baskılara son verilmesini talep ediyoruz.

Tahran ve Banliyösü Otobüs İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Rıza Şahabi ve çok sayıda sendika aktivisti ve üyesi, sendikacılık faaliyetleri gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine konulmuştur.

Rıza Şahabi, dünyada 20 milyonu aşkın taşımacılık işçisini temsil eden ve Türkiye’den sendikamız TÜMTİS’in de üyesi olduğu Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu-ITF’ye bağlı Tahran merkezli taşımacılık işçileri sendikasının yöneticisidir.

Rıza Şahabi, 2022 yılı 1 Mayıs’ında insanca ücret talebiyle yapılan hak alma grevinin ardından; 18 Mayıs 2022 tarihinde, kendisi gibi çok sayıda sendika yöneticisi ve üyesiyle birlikte gözaltına alınıp tutuklanmıştır.

Şahabi’yle birlikte 11 otobüs işçisi, aralarında öğretmen ve çeşitli işkollarından işçilerin de olduğu sendika üyeleri ve yöneticileri tutuklanmıştır. Bunlardan biri yine Tahran ve Banliyösü Otobüs İşçileri Sendikası’nın tanınmış bir üyesi olan Hassan Sayidi’dir. Bu tarihten beri Evin Cezaevi’nde tutulan sendika aktivistleri, aileleri ve yakınlarıyla görüştürülmemekte, adil yargılanma ve haber alma hakları engellenmektedir.

Rıza Şahabi, sendikacılık faaliyetleri yürüttüğü 2010-2017 yıllarında da defalarca kez gözaltına alınmıştır. Bu dönem, hapishanede gördüğü darp ve kötü muameleye bağlı, şiddetli sırt ağrısı, karaciğer ve böbrek fonksiyonu bozukluğu gibi sağlık sorunları nedeniyle hastaneye kaldırılmıştır. Mart 2018’de serbest bırakılan Şahabi, 2022 Mayısında tekrar hapse konulmuş ve adil olmayan bir yargılama sonucu 6 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır.

Şu anda İran’da, Mahsa Amini’nin öldürülmesinin ardından başlayan protesto dalgasıyla birlikte binlerce taşımacılık işçisi hakları için grevdedir. Grevdeki taşımacılık işçileri, daha iyi ücret, sosyal haklar, sigorta ve sendikalaşma hakkı talep etmekte; aynı zamanda sendika yöneticisi Rıza Şahabi’nin serbest bırakılmasını istemektedirler. Taşıma işçisi kardeşlerimizin haklı taleplerinin yanında olduğumuzu ve onlarla dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyoruz.

Temel bir insan hakkı olan ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan sendika hakkı ve sendikacılık faaliyetlerinin tutuklanma ve hapis gerekçesi yapılması, bu gerekçeye dayanılarak Rıza Şahabi ve arkadaşlarının tutuklanıp hürriyetinden yoksun bırakılması kabul edilemez bir durumdur.

Şahabi, günlerdir açlık grevinde ve sağlık durumu giderek kötüleşmektedir. Şahabi, maruz kaldığı hukuksuzluğa son verilmesi halinde, açlık grevini sonlandıracağını duyurmuştur. Bu çağrıya derhal cevap verilmeli, Şahabi özgürlüğüne kavuşmalıdır.

Rıza Şahabi, tutuklanması ve sorgulanması sırasında gördüğü şiddet ve cezaevindeki insanlık dışı muamele nedeniyle ağır sağlık sorunlarıyla karşı karşıyadır. Acil önlem alınamadığı takdirde durumunun daha da kötüleşeceği ortadadır.

Buradan sesleniyoruz; Vicdana, evrensel hukuka, insan haklarına aykırı bu duruma derhal son verilmelidir. Rıza Şahabi ve diğer sendika üyeleri ve aktivistleri derhal serbest bırakılmalıdır.

Yöneticiliğini yaptığı sendikasıyla birlikte çoğu kez Türkiye’deki taşıma işçilerinin mücadelesi ve sendikamız TÜMTİS’le dayanışma içinde olmuş dostumuz Rıza Şahabi’nin, ağır sömürü altındaki taşıma işçilerinin insanca çalışma ve insanca yaşama mücadelesinin yanında olmaktan, onların hak ve çıkarlarını korumaktan başka bir gayreti olmamıştır.

Bizler, her türlü insanlık dışı muamelenin karşısında olmaya, Rıza Şahabi’nin ve İran taşıma işçilerinin hak alma mücadelesinin yanında olmaya devam edeceğiz.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla bildiririz.”

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir