Savaşa Hayır!

24-25 Şubat 2023

“Savaşa Hayır” demek için tüm dünyada seslerimizi yükseltmeli ve birleştirmeliyiz.

Savaş çığırtkanlığı yapan hükümetlerimizin hiçbir şekilde yanında yer almamalıyız!

Savaş yayılıyor; kök salıyor. Her geçen gün, Savaşa ve Sömürüye Karşı Dünya Konferansı’nda (29-30 Ekim 2022, Paris) 47 ülkeden işçilerin, gençlerin, emek ve demokrasi mücadelesinde yer alanların bir araya gelerek yaptıkları çağrının aciliyeti daha da artıyor.

“2022’de savaşlar tüm kıtaları kasıp kavuruyor, katliamlara, yıkıma, kıtlığa ve salgın hastalıklara neden oluyor. On milyonlarca insan ülkelerinden koparılıyor. İnsan uygarlığının korkunç bir geri çekilişine tanık oluyoruz, saf ve basit bir yok oluşla tehdit ediliyoruz.

Dünya halkları ve işçileri savaşa karşıdır. Bunun daha fazla baskı ve sömürü anlamına geldiğini bilmektedirler.”

24 Şubat 2023’te savaşın Avrupa’yı kasıp kavurmaya başlamasının üzerinden bir yıl geçmiş olacak.

“Tüm işçiler gibi biz de 24 Şubat 2022 tarihinde Devlet Başkanı Putin’in emriyle Ukrayna’da başlatılan savaşı kınıyoruz. Savaşın en başından beri Rus birliklerinin ülkeden çekilmesi çağrısında bulunuyoruz.”

“Tüm işçiler gibi biz de Biden yönetimi, NATO ve Avrupa Birliği himayesindeki büyük kapitalist güçlerin bu çatışmayı kışkırtmak ve körüklemek için de ellerinden geleni yaptıklarını görüyoruz.”

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, topyekün bir savaşa giden yolda önemli adımlar atıldı.

NATO 13 Ocak’ta toplandığında, Rusya’yı “yenmek” için Ukrayna’ya ağır silahlar ve tanklar gönderilmesine karar verildi. NATO resmen Rusya ile savaşa girdi. O tarihten bu yana Alman, Polonya, Finlandiya, Norveç, Portekiz, İspanyol, Amerikan, İngiliz ve Fransız tanklarının teslim edileceği duyuruldu. Putin rejimi “kendi taraflarında” yüz binlerce kişilik yeni bir seferberlik ilan etti.

Tüm ülkelerde askeri bütçeler artıyor.

ABD hükümeti düzenli olarak,  Pasifik’te Çin’in etrafında bir “askeri yay” çiziyor. Filipin hükümeti ile bu doğrultuda bir anlaşma imzalandı.

“Bizler bu nedenle, Rus birliklerinin geri çekilmesini talep ederken, ABD ve NATO birliklerinin de Avrupa’dan çekilmesini talep ediyoruz. NATO’nun lağvedilmesi, işgalci tüm yabancı birliklerin dünyanın tüm ülkelerinden çekilmesi ve tüm emperyalist ve yeni sömürgeci müdahalelere son verilmesi çağrısında bulunuyoruz.”

Savaşa karşı ve barış için mücadele çağrısı, işçi hareketinin bir parçası olma iddiasındaki tüm örgütler tarafından yapılmalıdır.

“Ancak başlıca kapitalist ülkelerdeki işçi örgütlerinin başında yer alanların, savaşa gerçek anlamda karşı çıkmayı reddettiklerini belirtmek gerekir. Bu liderler ABD’de Başkan Biden’ın savaş girişimlerini destekliyorlar; Avrupa Parlamentosu’ndaki seçilmiş temsilciler Rus halkına yönelik yaptırımları ağırlaştıran, savaşan tarafları aşırı silahlandıran ve NATO ile bağları güçlendiren kararlara lehte oy veriyorlar.”

Ekim ayından bu yana çeşitli Avrupa ülkelerindeki parlamentolar, Ukrayna’ya tank gönderme kararını onaylayan kararları oybirliğiyle kabul etti.

“Bizler tüm işçilere ve gençlere, işçi hareketi içerisinde mücadele eden her gelenekten gelen militanlara, işçi örgütlerine sesleniyoruz. Savaş çığırtkanı hükümetler ve çıkarlarını savundukları kapitalistlerle her türlü “kutsal birliği” reddedin. Barış ve sosyal adalet davasına hizmet edecek olan tek birlik, tüm dünya işçilerinin ve halklarının birliğidir.”

Bu çağrıya kulak verilmelidir. Ukrayna’da savaşın başlamasından bir yıl sonra, 24 ve 25 Şubat tarihlerinde dünya çapında sesimizi yükseltme çağrısında bulunuyoruz. Bu çağrılar pek çok NATO ülkesinde yapılmaya başlandı.

Savaşa, sömürüye ve güvencesiz çalışmaya karşı basın açıklaması, 11 Aralık 2022, Beyazıt

ABD’de, Açık Dünya Konferansı delegeleri tarafından “savaşa karşı birleşik ve kitlesel bir hareket inşa etmek üzere” bir toplantı çağrısı yapılıyor, çünkü “bu kritik bir mesele: ABD 900 milyar dolardan fazla paramızı kitlesel ölüm ve yıkımı finanse etmek üzere yönlendiriyor.”

İspanya’da savaş karşıtı koalisyon Bask bölgesini “İspanyol hükümetinin Ukrayna’ya silah göndermesine karşı çıkmaya” çağırıyor.

Fransa’da POID’in (Bağımsız Demokratik İşçi Partisi) girişimiyle ülke çapında onlarca şehirde gösteriler düzenlenecek.

Büyük Britanya’da Savaş Karşıtı Koalisyon “25 Şubat’ta Londra’da savaş karşıtı seslerin duyulması” çağrısında bulunuyor.

Dünya işçileri, işçi örgütleri, ezilen halklar, barışı dayatmak ve insanlığın geleceğini korumak için savaşa ve sömürüye karşı birleşelim!

Savaşa ve Sömürüye karşı Uluslararası İşçi Komitesi takip komitesi:
Camille Adoue
(Fransa), Innocent Assogba (Benin), Alan Benjamin (ABD), Adama Coulibaly (Burkina Faso), Constantin Cretan (Romanya), Berthony Dupont (Haiti), Daniel Gluckstein (Fransa), Rubina Jamil (Pakistan),
Christel Keiser (Fransa), Milind Ranade (Hindistan), Apo Leung (Çin), Nnamdi Lumumba (ABD), Randy Miranda (Filipinler), Mandlenkosi Phangwa (Azanya/Güney Afrika), Liliana Plumeda (Meksika), Klaus Schüller (Almanya), Jung Sikhwa (Güney Kore), Nambiath Vasudevan (Hindistan).

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir