Fransa’da çoğunluk Macron/Borne tasarısının geri çekilmesini istiyor

Fransa Bağımsız ve Demokratik İşçi Partisi (POID)

31 Ocak 2023

“Her defasında daha kalabalığız: 31 Ocak günü iki buçuk milyondan fazlaydık…”

Bu 31 Ocak’ta milyonlardık, 19 Ocaktan daha kalabalıktık.

Bütün sendikalarımızla birleşmiş milyonlardık.

Bir seli andırır gibi akıp gelmiş gençlerimizleydik.

Bandrollerde, pankartlarda, çıkartmalarda, farklı şekillerde ifade edilen bütün sloganlarda tek bir ortak talep dile getiriliyordu: Macron-Borne reform tasarısı geri çekilmelidir! Bütün Emekçiler bu reformların hiçbir haklı tarafı olmadığını biliyorlar. Bütçe açığını kapatmak amacıyla gündeme getirildiği palavradır. Esas sebep, savaş için gereken 413 milyar avroluk askeri program yasasının ihtiyaç duyduğu parayla devletin kasalarını doldurmaktır. Yani savaş için 413 milyar gerektiğidir.

Peki şimdi ne olacak?

Macron bu yasa tasarısının geri çekilmesi taleplerine kulaklarını ısrarla tıkamış durumda. Ona ne geri adım attırabilir?

Kimse Millet Meclisinde yapılacak “tartışma”dan bir şey beklemiyor. Bu “tartışma” sözde bir demokrasi ortamında yaşamakta olduğumuz intibaını uyandırmak için. Çünkü cümle alem biliyor ki, mevcut anayasanın kendisine sunduğu imkanlar bu tasarısını meclisten çoğunluksuz, hatta oylamasız geçirebilmesine yol veriyor.

Hayır, Macron’un geri adım atmasını sağlayacak olan bu meclis değildir.

Demokrasi çoğunluğun yasasıdır. Ve çoğunluk Macron/Borne yasa tasarısının geri çekilmesini istiyor.

Macron Hükümetinin tükürdüğünü yalamasına neden olacak tek şey Grevdir, birlik içinde gerçekleştirilecek tam katılımlı Grevdir.

Şu sıralarda oluşturdukları fabrika ve işyeri meclislerinde Emekçiler şunları tartışıyorlar:

Grevin uzatılması, Grev örgütlenme komitelerinin oluşturulması, Grevi sürdürme fonlarının toplanması için sandıkların kurulması, kazanmanın yollarının bulunabilmesi için nelerin yapılabileceğinin araştırılması.

İşçi sendikaları konfederasyonları 19 ve 31 Ocak gösteri ve grevlerine imkân sunan birleşik cephenin oluşturulmasında haklıydılar.

Bu 31 Ocak gösterilerinin ardından 7 ve 11 Şubat tarihlerinde yeni grev ve gösterilerin gündemde olduğunu şöyle ilan ediyorlar: “Bu yoğun reddediş karşısında hükümet reformunu geri çekmelidir”.

31 Ocak’ta greve ve gösterilere katılan milyonların gücü bundan böyle konfederasyonların omuzlarına şu görevi yüklüyor: Macron’u geri adım atmaya zorlayacak birleşik ve tam katılımlı grevin örgütlenmesini gündeme taşımak. Geri adım atmazsa, tasarısıyla birlikte defolup gitsin!

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir