Lüleburgaz’da coşkulu 1 Mayıs mitingine ‘Şimdi İşçi İttifakında birleşme zamanı’ şiarıyla katıldık

Lüleburgaz’da, Lüleburgaz Emek Platformu çağrısı ile düzenlenen 1 Mayıs mitingi Yeni Tören Alanından (Eski Hükümet Konağı) miting alanına kadar yapılan coşkulu bir yürüyüşün ardından gerçekleştirildi. İşçinin Kendi Partisi de mitinge “Şimdi İşçi İttifakı’nda Birleşme Zamanı” pankartı ardındaki kortej içerisinde katıldı.

Yürüyüş coşkuluydu; çünkü Trakya bölgesinin bu önemli işçi havzasında emekçilerin yürüyüşü ve mitingi İstanbul’da çoktandır sıkıştırılmış olduğumuz gibi, kentten, insanlardan izole bir alanda değil şehrin göbeğinde gerçekleşiyor. Şehrin en işlek caddeleri boyunca yürüyüştekileri ve neleri dile getirdiklerini izleyen ilgili kalabalıklar arasından yapılan yürüyüş gerçek bir toplumsal etkileşime sahne oluyor.

Lüleburgaz’da yakın yıllarda düzenlenmiş işçi mitingleriyle karşılaştırıldığında da, bu 1 Mayıs mitinginde çevreden ve işyerlerinden izleyenlerin ilgisi ve desteği çok daha fazlaydı.

Şimdi İşçi İttifakı zamanı!

Yürüyüş boyunca İşçi İttifakı kortejimiz, “İş, ekmek, özgürlük!” “İşçiler birleşiyor, ittifak güçleniyor,” “Şehir şehir yürüyoruz, biz emekçiler geliyoruz,” “Köle değil işçiyiz, örgütlüysek güçlüyüz,” “Birleşen işçiler asla yenilmez,” “Taşeron çalışma yasaklansın,” “Sendika hakkımız engellenemez,” “Birleşe birleşe kazanacağız,” “Özgürlük işçilerle gelecek,” “İşçiler birleşin, iktidara yerleşin,” sloganlarını attı.

Kortejimiz içerisinde yürüyüş süresince konuşmalar da yaparak yürüyüşü izleyenlere seslendik, katılmaya ve destek vermeye davet ettik.

Lüleburgaz 1 Mayıs’ında yürüyüşe İşçi İttifakı kortejimizin dışında, Petrol-İş, Kristal-İş, Genel-İş, Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Emekli-Sen, Yerel Yönetim Emekçileri, Tüm-Tis, Umut-Sen, Atatürkçü Düşünce Derneği, Yeni Kuşak Köy Enstütülüler, Yeşil Sol Parti, Türkiye Komünist Partisi, Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi, İyi Parti, Cumhuriyet Halk Partisi ve Lüleburgaz Kadın Platformu kortejleri katıldı.

Miting Lüleburgaz Emek Platformu bileşenleri Petrol İş, Kristal İş, DİSK, DİSK Emekli Sen, Eğitim Sen ve Tüm Bel Sen sendikaların temsilcileri tarafından yapılan selamlama ve saygı duruşu ile başladı. 1 Mayıs marşları ve şarkıları ve Tüm-Bel-Sen Kırklareli şube başkanı Burcu Putuş’un mitingi Lüleburgaz Emek Platformu adına selamlamasının ardından, ilk konuşmayı Petrol İş Trakya şubesi başkanı Mehmet Kaya yaptı.

Mehmet Kaya: “Haklarımız ve onurlu bir yaşam için yaşasın 1 Mayıs!

Konuşmasına “Haklarımız ve onurlu bir yaşam için yaşasın 1 Mayıs,” diyerek başlayan Kaya’yı alandaki Petrol-İş üyeleri “İşte başkan, işte Petrol-İş” sloganları ile karşıladı.

Kaya konuşmasında şunları ifade etti:

“İşçiler, kamu emekçileri, emekliler, işsizler kadınlar, gençler, küçük esnaf olarak alanlardayız.

“1 Mayıs İşçi Bayramı sömürünün, açlığın olmadığı bir gün özlemiyle çalışan işçilerin günüdür

“Bugün, burada olduğu gibi, tüm dünyada işçiler, emekçiler, sömürü ve zulme karşı seslerini yükseltiyor, Ortak bir mücadele için alanlarda bir araya geliyor.

“Bize bu mirası bırakan tüm işçi kardeşlerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz.

Petrol-İş Trakya şubesi başkanı Mehmet Kaya

“Felaketin bilançosu katlandı”

Petrol-İş Sendikası Trakya şube başkanı konuşmasına 6 Şubat depremlerinden bahsederek devam etti:

“Ülkemiz 6 Şubat’ta büyük bir felaket yaşadı. Maraş merkezli depremler nedeniyle büyük yıkım meydana geldi. Acımız ve öfkemiz büyük.

“Deprem sonrası yaralarımızı sarsmaya çalışırken, bu felaketin bilançosunun, plansızlık, ticarileşme ve özelleştirme mantığıyla katlandığını gördük.

“Deprem bölgesine ulaştırılması gereken çadırların satılmasına tanık olduk. Biz sendikalar özelleştirme karşıtı mücadelemizde hep uyardık: Kamu kurum ve kuruluşları holdingleştirilirse, özel şirket gibi yönetilirse olacağı budur!”

“Son bir yılda yoksullaştık”

“Emekçiler açısından bir başka yıkım, artan enflasyon ve alım gücümüzün hızla azalmasıdır. Son bir yılda yoksullaştık, elimizde avucumuzda kalanları da kaybettik. Eve götüreceğimiz ekmeği hesap eder olduk.

“Aynı dönemde ekonomi büyürken emeğin büyümeden aldığı pay düşüyor. 

“Son dört yılda emeğin milli gelirden aldığı pay yüzde 38’den yüzde 25’e düşerken, sermayenin aldığı pay yüzde 44’ten yüzde 57’ye yükseldi. .

“Ekonomide çarklar emekten alıp işçiden alıp sermayeye vermek için dönüyor… Bu çarkların değişmesi lazım.

“Yüksek enflasyon karşısında ücretlerimiz eriyor. Bu yetmezmiş gibi artan vergi kesintileri ile ücretlerimiz kuşa dönüyor. 

“Ülkemizde toplanan vergilerin yükünü, karına kar katan işverenler değil işçiler çekiyorsa, bu bozuk vergi düzeni derhal değiştirilmeli ve daha adil hale getirilmelidir. 

“Yılın başında aldığımız ücreti yılın sonunda da almak istiyoruz.

“Uyarıyoruz: Botaş’ın ve Türkiye Petrolleri’nin kamusal ve entegre yapıları güçlendirilmelidir!”

“Şimdi “yeniden yapılandırma” adı altında Botaş’ı bölüp parçalamak istiyorlar. Uyarıyoruz, bu KİT’leri holdingleştirip, özel sektör mantığıyla yönetirseniz, yeni Kızılay skandallarına davetiye çıkarırsınız. 

“Halkımızın ucuza ve güvenilir bir biçimde enerjiye ulaşabilmesi için Botaş’ın ve Türkiye Petrolleri’nin kamusal ve entegre yapıları güçlendirilmellidir.”

Daha sonra yıllardır sürdürdükleri mücadele için EYT’lileri kutlayan Kaya emeklilerin aylık bağlama oranlarının düşürülmesi gibi diğer sorunlarına değinirken 1999 sonrası düzenlemelerde emeklilik yaşındaki kademelendirmenin daha adil hale getirilmesi gerektiğini dile getirdi. 

Kaya sözlerini şöyle sürdürdü, “1 Mayıs’ta emekçiler olarak mesajlarımız bellidir. 14 Mayıs seçimlerinde halkımızın gerçek sournları tartışılmalı, emeğin sesine kulak verilmeli ve hedef demokrasinin tesis edilmesi olmalıdır.

“Güvencesizleştirme ve esnek çalışma saldırılarından vaz geçilmelidir.

“Yıllardır fabrikalarda, tezgahlarda, madenlerde estirilen sermaye terörüne daha fazla kurban vermek istemiyoruz!

“Ya sözleşme masası, ya grev alayı!”

“Kanunun bizlere tanıdığı grev hakkı hükümetler tarafından elimizden alınıyor. 

Konuşmasının bu bölümü alandan atılan “Ya sözleşme masası, ya grev alayı!” sloganları ile kesilen Kaya sözlerini “Patronların borusunun öttüğü bir ülkede köleleştirilmek değil, demokratik bir ülkenin eşit yurttaşları olmak istiyoruz,” diyerek tamamladı. 

Lüleburgaz 1 Mayıs mitingi Petrol-İş Trakya şube başkanının konuşmasının ardından Kristal İş şube başkanı Mehmet Önüş’ün konuşması ile devam etti ve şarkı ve halaylarla son buldu. 

İşçi ittifakında birleşelim şiarıyla yürüyen arkadaşlarımız Lüleburgaz dışında Maltepe, İzmir, Ankara, Adapazarı, Ayvalık’ta da miting alanlarındaydılar.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir