Fransa: POID’in polis şiddetine ve ırkçılığa karşı basın açıklaması

GENÇLERE GELECEKLERİ KONUSUNDA HANGİ HÜKÜMET GÜVENCE VEREBİLİR?

Kimse 17 yaşında bir gencin “güvenlik güçleri”nin bir üyesi tarafından katledilmesini kabullenemez. Gene kimse 2017 yılında uygulamaya konulmuş bir yasayla sadece 2022 yılında 13 kişinin “emre uymama” gerekçesiyle öldürülmüş olmasını da kabullenemez.

Gençlik ve bütün halk bu duruma isyan ediyor. Herkes Nahel için adalet istiyor.

Gençliğin bu isyanının ardında mevcut sisteme hiçbir yakınlık duymamasının yanı sıra hükümete de zerre kadar güven duymadığı gerçeği yatıyor.

İyi de, o zaman hangi hükümet gençlere gelecekleri konusunda güvence sunabilir?

“İstihdam” etmek adına onlara ufak geçici işler, deneme süreleri ve en basit kamu hizmetlerini reva gören hükümetler değil herhalde…

Meslek liselerini kapatan, lise bitirme sınavlarını kaldıran, yeri boşalan öğretmenlerin yerine yeni görevlendirmeler yapmayıp derslerin boş geçmesine neden olan, öğrencileri mecburi olarak lisedeyken askerlik eğitimine tabi tutarak onları orduya katmaya çalışan bir hükümet değil herhalde!

Gençlere, emekçilere ve sendikacılara gösteri yaptıkları gerekçesiyle baskı uygulayan bir hükümet hiç değil;

İşçi mahallelerinin, hastanelerin ve kamu hizmetlerinin çökertilmesini sağlayan, ama bunlara karşılık her yıl kapitalistlere yüzbinlerce milyar akıtan bir hükümet de değil;

Göçmenlerle yabancıları aşırı sağ güçlerle anlaşarak ülkeden atmak için suçlu göstermeye çalışan bir hükümet değil tabii!

Ülkenin ezici çoğunluğunun iradesi hilafına emeklilik yaşını iki yıl daha uzatarak 64’e yükselten bir hükümet de değil;

Dünyanın bütün halklarına karşı NATO komutası altında bir savaşa dahil olabilmek için 413 milyarlık bir askeri program yasasını zorla kabul ettiren bir hükümet elbette değil;

Bu hükümet, yani Macron/Borne hükümeti, emekçi nüfusun ve gençliğin acil ihtiyaçlarına sırtını dönen bir hükümettir. Çünkü nasıl kendinden önceki hükümetler burjuvalara bu imkanları altın tepside sunan V. Cumhuriyet kurumlarına saygı göstermişlerse, o da, aynı saygıyı göstererek bankaların ve kapitalistlerin hizmetkarı olmayı sürdüren bir hükümettir.
Hangi hükümet gençliğe kendi geleceğiyle ilgili güvenceler sunabilir?

Fırsatçıların ve sömürücülerin değil emeğiyle geçinenlerin hizmetinde çalışacak bir başka hükümet, bir başka Cumhuriyet ancak bunu yapabilir. Ancak böyle bir hükümet ve böyle bir cumhuriyet gençlere güven verebilir.

Montreuil, 30 Haziran 2023, 14:00

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir