Düzce’de Aluform Pekintaş fabrikasında direniş var!

19-20 Ekim 2022 Tarihinde Aluform Pekintaş fabrikasında toplamda 39 kişi Kod 25 ve Kod 39 iftiralarına maruz kalarak işten çıkarıldı. Süreç 5 işçinin Türk Metal Sendikasına üye olmasıyla başladı. Sendikalı işçi sayısı kısa bir süre içerisinde 40 kişiye ulaştı. Bu durum patronu ciddi bir şekilde rahatsız etmeye başladı. Patron ve temsilcileri işçileri sendikadan istifa etmeye zorladı. Fabrika müdürü, baskı ve tehdit ile işçilerin telefon ve e-devlet şifrelerini alarak sendika üyelikleri iptal etti. Ancak her şeye rağmen istifa etmeyen işçiler vardı ve müdür tarafından istifaya zorlanan kişiler tekrar sendika üyesi oldular.

İşçiler sendikacılıktan taviz vermeyince mobingler ardı ardınca gelmeye başladı. İşçilerin çalışma saatleri uzatıldı, işçilerin sürekli fabrika içindeki yerleri değiştirildi ve kötü muameleye maruz kalmaya başladılar. Son olarak işçilerin namazlarına karıştı müdür: “namazın kazası olur işin kazası olmaz” diyerek sadece mola vakitlerinde namaz kılmalarını, çalışma saatlerine denk gelen ikindi ve Cuma namazlarında çalışmayı bırakıp namaza gidemeyeceklerini söyledi.

Bunun sonrasında ilk etapta sendikadan istifa etmeyen ve etmeyeceklerini açıkça dile getiren 5 işçi işten çıkarıldı. Daha sonra bu işten atılan işçilerin aleyhinde şahitlik yapmayan, namaz konusunda direnen ve tekrar sendika üyesi olan 34 işçi daha işten çıkarıldı. Üstelik işçiler bütün haklarından mahrum bırakılarak işten atıldılar. Kod 25 ve Kod 49’dan dolayı işten atıldıkları için başka bir yerde de işe giremiyorlar.

İşten atılan işçiler direniş eylemlerine başladılar. Fabrika önünde eylem yapmak istediler ancak bu sefer de Düzce’nin mülki ve idari makamları ile karşı karşıya geldiler. Vali, işçilerin fabrika önünde eylem yapmalarını 4 ay boyunca yolun trafiğini gerekçe göstererek yasakladı. Ardından göz altılar başladı. Bunun üzerine işçiler Pekintaş grubunun diğer fabrikaları önünde eylem yapmaya başladılar. Bu sefer de patronun manevi tazminat davaları ile uğraştılar.

Düzce’nin valisi, emniyet müdürü, alay komutanı, müftüsü, SGK müdürü, İŞKUR müdürü, yerel medyası tamamı işçilere aba altından sopa göstererek direniş eylemlerinden vazgeçirmeye çalıştı.

Bugün itibari ile işçiler 9 aydır işsizler. Fabrika önünde eylemlerine devam ediyorlar. Gelin hep birlikte kardeşlerimize sahip çıkalım, morallerini yüksek tutalım ve bu vesileler ile yeni dayanışma ağları kuralım.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir