ADALET ÖNCE İŞÇİYE VE MAZLUMA LAZIM

GEZİ DAVASININ MAHKUMLARI İLE ALUFORM PEKİNTAŞ İŞÇİLERİNİN MÜCADELESİ BİRLEŞECEK!

Perşembe akşamı verilen Gezi Davası mahkumiyetleri, on yıl önce olaylara katılan milyonları, Düzce Aluform Pekintaş’ta saldırıya uğrayan işçiler gibi yarın hakkını arayacak milyonlarca İşçi sınıfını sindirmek içindir.

Eskiler bilir, 12 Eylül 1980’den tam 30 yıl sonra 12 Eylül 2010’da AKP Hükümeti tarafından sözde Kenan Paşa askeri rejimiyle hesaplaşacağını iddia eden bir anayasa referandumu yapıldı. Bu referandumla memlekette zaten şaibeli olan yargı sistemi bin beter hale getirildi. Artık Kenan Paşanın bile talimatla aldıramayacağı kararlar, bugün özellikle Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemiyle Tek Kişinin talimatlarıyla alınabiliyor.

Gezi Davasından nasıl hiçbir kanıta dayanmayan adaletsiz kararlar çıkabiliyorsa, Düzce’deki Aluform Pekintaş fabrikasında haksız yere işten atıldıkları için haklı mücadelelerini tam bir yıldır sürdüren işçiler de patronun saldırılarına uğramaya devam ediyorlar. Gezi mahkumları nasıl yukarıdan talimatlarla cezalandırılmaya çalışılıyorlarsa, Aluform Pekintaş işçileri de aynı talimatlarla saldırıya uğruyorlar.

Bunlar neden oluyor? Çünkü ortada hiçbir hukuk yok! Sadece güçlünün, iktidarda olanın hukuku var. Adalet yok, tam bir adaletsizlik var.

Geçmişte, yani Kenan Paşa rejiminden önce, zaman zaman İşçilerin haklı talepleri karşısında patrona karşı onlardan yana karar alan iş mahkemeleri vardı. Bugün artık bunun zerresi kalmadı. Halbuki bir toplumda adalete ihtiyacı olanlar öncelikle işçiler, mazlumlar ve onları destekleyenlerdir.

Patronların adalete ihtiyaçları yok çünkü herşey onların lehine çalışıyor.
Ama artık işçiler ve mazlumların hadiselerin hep kendi aleyhlerine gelişmesinden yakınmamaları gerek. Bu durumu bilerek birleşmeleri şart. Gezi olaylarına katılanlarla İşçi mücadelelerine katılanlar birleştiklerinde herşeyin seyri değişir. Muktedirler bunu gördükleri için her iki kesim üzerinde de baskılarını sürdürüyorlar. Ama gün gelecek devran dönecek. Birleşe birleşe kazanacağız.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir