Kongo: Kaotik seçimler sadece süren yağma savaşındaki yeni bir aşamayı müjdeliyor

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde 20 Aralık’ta, bir arada yapılan dört seçimde 100.000 aday yarıştı: ulusal yasama, eyalet, belediye ve başkanlık seçimleri. Ulaştırma yolları ve imkanlarındaki eksikliklerden dolayı, 44 milyon seçmen için seçim malzemeleri, BM askeri birlikleri MONUSCO (Birleşmiş Milletler Demokratik Kongo Cumhuriyeti İstikrar Misyonu) tarafından uçakla ulaştırıldı. Doğu bölgeleri Masisi ve Rutshuru, orada devam eden savaş nedeniyle seçim sürecinden hariç tutuldu.

Seçim merkezleri her yerde geç açıldı, seçim makineleri arızalandı, Kuzey Kivu’dan “yerinden edilmiş” olan halk seçim merkezlerine ulaşamadı ve Nyiragongo bölgesindeki seçim merkezleri yer değiştirdi… Akşam olduğunda, seçim merkezlerinin %40’ı açılamamıştı ve oylama ertesi güne ertelendi.

Bu son seçimler, arka planındaki ülkenin doğusundaki savaş ve 2018 seçimlerinden bu yana sona ermeyen siyasi kriz ile birlikte gerçekleşmektedir.

2018 seçimleri öncesinde Mısır ve Güney Afrika’nın başkanları ile Kenya’nın eski başkanı tarafından müzakere edilen “Kongo’da Barış ve İstikrar İçin Anlaşma”, eski başkan Kabila ile şu anki başkan (kendi halefinin adayı) Tshisekedi arasında iktidar paylaşımını düzenlemişti. Özellikle “uluslararası toplumun çıkarlarına saygı gösterilmesini” garanti eden bu anlaşma, gerçekte ABD emperyalizminin madencilik çıkarlarına saygı gösterilmesini sağlıyordu.

Bugün, yağma savaşı yeni bir boyut kazanıyor. Bir yanda, Tshisekedi, Kongo’daki Ruandaca konuşan nüfusa karşı yabancı düşmanı bir siyasi çizgi geliştiriyor. Diğer yanda, Biden yönetiminin İstihbarat Direktörü Avril Danica Haines tarafından müzakere edilen Ruanda ve Kongo hükümetleri arasındaki ateşkesin hemen ardından, Kenya’da amacı “Tshisekedi’yi devirmek” olan yeni bir politik-askeri koalisyon, Alliance du Fleuve Congo kuruldu.

Emperyalizm devrede olduğu sürece Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde barış söz konusu olamaz. Başkanlık seçimini kim kazanırsa kazansın, savaş yeni bir aşamaya girecek. Barış ve demokrasi yolunu ancak emekçi kitlelerin ve onların örgütlerinin yabancı askerleri, paralı askerleri ve ülkenin zenginliklerini yağmalayan çok uluslu şirketleri kovmak için mobilize olmaları açacaktır. Böyle bir kitle hareketi bu zenginliklerin ulusallaştırılmasını dayatacak ve bu kaynaklar emekçilerin ve gençlerin ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılacaktır.

Kongo hakkında bazı bilgiler:

  • Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde (Fransa’nın dört katı büyüklüğünde bir ülke) 102 milyon kişi yaşamaktadır.
  • 2022’de Dünya Bankası’na göre, 60 milyon Kongo halkı günlük 2.15 doların altında bir gelirle yaşamaktadır.
  • Değerli yeraltı madenleri yönünden zengindir.
  • Yüz yıldan az bir sürede, yüzden fazla silahlı grubu finanse eden çok uluslu şirketler tarafından körüklenen savaşlar, on milyonlarca kişinin hayatına mal oldu ve milyonlarca kişiyi evlerinden sürdü.

Bağımsız ve demokratik bir işçi köylü partisi için komiteden muhabirler

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir