ÇORLU BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN OYLAR BAĞIMSIZ İŞÇİ ADAY METİN ALGÜL’E

İşçinin Kendi Partisi (İKEP) Çorlu belediye seçimlerinde bağımsız işçi aday Metin Algül’ü destekliyor.

Çorlu bir işçi kenti, üstelik İl Merkezi Tekirdağ’dan daha kalabalık bir işçi kenti. Neredeyse bir Türkiye mozaiği. Ülkenin her kentinden işçiler Çorlu’da çalışıyorlar. İşte işçi sınıfının birliğinin sağlanabileceği bir bölgenin merkezi olması Çorlu’yu her yerden daha önemli kılıyor.

İşçi sınıfının birliği Türkiye’nin birliğidir. Ülkenin içine sokulduğu bu kaos ortamından çıkışın tek yolu işçi sınıfı öncülüğünde – çünkü içinde yeraldığı üretim sürecinden dolayı ondan daha kolay bir araya gelebilecek bir başka modern sınıf yoktur- bir mücadele yürütülmesidir.

Metin Algül’ü destekleyen İşçinin Kendi Partisi nasıl bir partidir?

İşçinin Kendi Partisi (İKEP) Türkiye’de iktidar ve muhalefetiyle patron partilerinden farklı bir siyasi partinin inşa edilmesi için çalışıyor. Henüz tamamlanmış bir parti değil. Şimdilik Ankara, İstanbul, Adapazarı/Düzce, Tekirdağ/Çorlu ve Kocaeli’de faaliyet gösteriyor. Yakında Gebze, Bursa, İzmir ve daha başka işçi ağırlıklı il ve ilçelerde de çalışmalarına başlayacak.

İKEP; aşağıdan yukarıya bütün kurullarında en az üçte iki oranında kent ve kır emekçilerinin temsilini tüzüğünde şart koşan bir parti. Yani işçilerin, yoksul köylülerin ve küçük esnafın ağırlıklı yer alacağı bir parti.

İKEP mali bağımsızlığa her şeyden çok önem veren bir parti olmayı hedefliyor, iki üç kuruşla da olsa kendi yağında kavrulanların partisi olmak zenginlerin hibeleriyle yaşamaktan yeğdir düsturundan hareket ediyor. Parayı veren zenginin düdüğü çalacağını ve ilerde kendi sınıf çıkarlarını dayatacağını bildiğinden bu mali bağımsızlığa önem veriyor.

Aynı ülkeler gibi. Mali olarak emperyalizme bağımlı bir ülke hükümeti nasıl uluslararası şirketlerin ve bankaların çıkarları doğrultusunda AVM’leri, yolları, köprüleri yap/işlet/devret sistemiyle- ve tabii maden arazilerini de- yapıp bunların parasını fakir halkın sırtına bindirdiği vergilerle karşılıyorsa, mali bağımsızlığı olmayan bir sözde işçi partisini destekleyen zenginler de o partiden bunun karşılığını mutlaka talep edeceklerdir.

Bu yüzden hakiki bir işçi partisi patronlara muhtaç olmaması gereken bir partidir ve sadece kendi üyelerinin desteğiyle yaşar.

İKEP; hükümetlerden, patronlardan ve onların çıkarlarına hizmet edenlerden bağımsız bütün işçi sınıfı faaliyeti yürüten yapıların işçi kardeşliği temelinde bir araya gelip özgürce demokratik faaliyet yürütebilecekleri bir sınıf kitle partisi olmayı hedefliyor.

İKEP birlik için bu doğrultuda üzerine düşen her görevi yerine getirmeyi taahhüt eder. Metin ALGÜL arkadaşımızın adaylığı bunun somut adımı olmuştur.

Ülkenin her yanında olduğu gibi Trakya ve Çorlu’da da sendikal örgütlenme yıllar içinde patron hükumetleri tarafında zayıflatılmıştır. İşçilerin sendikal örgütlenmeleri, grev ve toplu sözleşme hakları hükümet tarafından ve muhalefet partilerinin de vurdumduymazlığıyla yok edilmektedir. İçinde bulunduğumuz koşullarda ne gerekçeyle olursa olsun “işten atma” yasaklanmalıdır.

Akaryakıt, doğalgaz, elektrik, su ve temel gıda maddeleri fiyatlarıyla ev kirası bedelleri derhal dondurulmalıdır. Bunlar yapılmadığı takdirde ücretlere yapılan sınırlı zamların hiçbir değeri kalmamış oluyor.

Arazilerin ranta açılması bir avuç spekülatörü daha da zengin yaparken, küçük toprak sahipleri daha da yoksullaşmakta, bütün Trakya’da olduğu gibi Çorlu’da da köylü gençler fabrika kapılarında iş arıyorlar.

Gençler işsizlikten, emekliler yoksulluk ücretlerine mahkûm edildiklerinden insan haysiyetine yaraşır bir hayat sürdürememekten yakınıyorlar haklı olarak.

İKEP olarak yukarıda sıraladığımız bütün bu talepleri seçildiği takdirde Belediye Başkanı adayımız Metin ALGÜL’ün gerçekleştirebileceği iddiasında tabii ki değiliz. Bu konuda halkımıza pembe yalanlar söylemeyeceğiz. Bunlar ancak içinde İKEP’in de yer alacağı bir “işçi-köylü” hükümeti tarafından hayata geçirilebilir. Bununla birlikte oylarınızla seçildiği takdirde ALGÜL bütün yetkileri sizinle birlikte kullanarak Belediyenin imkanlarının elverdiği bütün yolları ilan ettiği programı doğrultusunda yerine getirecektir. Özellikle eskidiği için yüzde 60’ı yıkılmış ve yerlerine yenileri yapılmamış ilk ve ortaokulların yeniden yapılmasını ve Çorlu’nun her mahallesinde ücretsiz sağlık evleriyle yaşlı bakımevleri ve çocuk kreşlerinin yapılmasını gerçekleştirecektir.

İKEP olarak oylarınızı Metin ALGÜL için kullanmanız çağrısını yapıyoruz. Yolumuz açık olsun.

İŞÇİNİN KENDİ PARTİSİ

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir