İsrail’de gösteri: “Kasklarının ardına saklanan siz pilotlar, cinayet işlemeyi bırakın!”

1 Mart’ta, Yahudi İsrailli aktivistler Gazze’yi bombalayan uçakların kalkış yaptığı Hatzerim hava üssünün dışında gösteri düzenledi. “Askerler, cinayet işlemeyi bırakın!” sloganları atarken öldürülen sivillerin fotoğraflarını taşıdılar ve İngilizce ve İbranice olarak “Ellerinizde kan var” ve “Gazze’yi bombalamayı durdurun” yazılı pankartlar açtılar. “Amacımız: Nehrinden denize kadar herkes için özgürlük ve eşitlik” ilanında bulundular.

Eylemin örgütleyicisi gençlerden biri olan Gaïa Dan, söz alarak şunları söyledi: “Siz, kasklarınızın ardına saklanan pilotlar, buraya öldürülen insanların, çocukların, kadınların, büyüklerin yüzlerini göstermek için geldik. Gökyüzünden atılan bombalarla vurulan insanları size hatırlatmak, onların insan olduğunu size göstermek ve sizin, beş ayda 30.000’den fazla insanın ölümünden sorumlu olduğunuzu, ayrıca açlıktan ölenlerden, evlerin, hastanelerin, okulların, Gazze’deki tüm yaşamın yok edilmesinden de sorumlu olduğunuzu hatırlatmak için geldik.”

Dan sözlerine şöyle devam etti: “Polis ve ordu buraya çok hızlı bir şekilde, bizi korkutmak ve şiddetle dağıtmak için geldi, iki kişiyi tutuklayıp megafonlarımıza, bayraklarımıza ve pankartlarımıza el koydu. Polisin, ordu, hükümet ve aşırı sağcılar tarafından desteklenen eylemlerinin bir örneği daha. Biz susmayacağız. Bu bir savaş değil, bu bir katliam, bir soykırım!”

18 yaşındaki Sofia Orr, 25 Şubat’ta kışlaya çağrıldığında, birçok kişi gibi orduya katılmayı reddetti: “İsrail’in Filistinlilere karşı baskı ve ayrımcılık politikasına katılmak istemiyorum. Bu kararı savaştan önce verdim, çünkü baskı 7 veya 8 Ekim’de başlamadı” dedi. Yirmi günlük hapis cezasına çarptırıldı, cezası tekrarlanabilir. Ancak Sofia bunu umursamıyor çünkü şöyle diyor: “Ürdün Nehri ile deniz arasında yaşayan tüm çocukların, çit olmadan hayal kurabileceği bir gerçeklik yaratmaya yardımcı olmak istiyorum.”

Gazeteci Soha* ise İsrail Devleti’nin nüfusunun %20’sini oluşturan 1948 topraklarındaki Filistinliler olarak, Gazze’deki halkları ile dayanışma göstermelerine izin verilmediğini aktarıyor.

“Sadece 2 Mart Cumartesi günü, Kuzey’deki Kafr Qana’da sokağa çıkabildik. O gün, yüzlerce Filistinli “İsrail vatandaşı” ve birkaç Yahudi aktivist, soykırıma karşı birlikte gösteri yaptık.”

* İsim değiştirilmiştir.

Uluslararası İşçi Komitesi (IWC) muhabirleri

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir