Afganistan: Yeni akademik yıl sınıflarda tek kız öğrenci olmadan başlıyor

Uluslararası İşçi Komitesi (IWC) gazetesi 257. sayısından alınmıştır:

Afgan Kadınların Spontane Hareketi bize şunu bildirdi:

“Taliban, 1403 yılının ilk gününe, yani 20 Mart 2024’e denk gelen yeni akademik yılı resmen duyurdu. Bu yıl, son iki yılda olduğu gibi, Afganistan’da yeni okul yılına kızların bulunmadığı bir şekilde başlandı. Kızlar, okul kapılarının ardında umutsuzca durdular ve gözyaşı döktüler.

“15 yaşındaki Ahrar sabah sekizinci sınıfa başlayacağı Kabil’deki okuluna mutlu bir şekilde gitti, 13 yaşındaki kız kardeşi Mahla ise kırık kalbiyle ve çocuksu bir şekilde, onun gibi bir erkek olmayı diliyordu. Ve onun gibi, okula gidebilmeyi ve cinsiyetinin onu öğrenmekten alıkoymamasını! Taliban tarafından parlak geleceği çalınan sadece Mahla değil, sayıları milyonlara ulaşıyor.

“UNICEF’e göre, bu yıl altıncı sınıfı tamamlayan 330.000 kızın artık eğitimlerine devam etmelerine izin verilmeyecek. Onlar da Taliban’ın 2021 Ağustos’unda iktidara gelmesinden sonra okul ve yükseköğrenim erişiminden mahrum bıraktığı milyonlarca kızın arasına katılacaklar (…). Üç yıl boyunca milyonlarca kızın eğitimden mahrum bırakılması, kadınların çalışmasının yasaklanması ve toplumda varlıklarının reddedilmesi, Taliban yetkililerinin yargılanmaları gereken açık bir cinsiyet ayrımcılığı politikasının kanıtıdır. Afgan Kadınları Spontane Hareketi (SMAW), Taliban’ın kadın düşmanı politikasını ve cinsiyet ayrımcılığını kınıyor ve bu politikanın derhal sona erdirilmesini talep ediyor (…). SMAW, Taliban istihbaratı tarafından yoğun tehdit ve zulme uğramalarına rağmen ve onlarca üyesi tutuklanıp işkence görmüş ve yüzlercesi kaybolmuş olsa da, dışarı çıkması yasaklanmış kızlar için onlarca ev eğitim merkezi kurmuştur.

“Afganistan’ın 12 ilinde faaliyet gösteren 45 eğitim merkezimizi, yüzlerce kızın eğitim aldığı şekilde sürdürebilmek için maddi yardıma ve eğitim materyallerine ihtiyacımız var. Kadın haklarını, çocuk haklarını ve eğitim kuruluşlarını savunan kurumlar ve bireylerin, Avrupa, Amerika, Avustralya ve tüm dünyadaki dostlarımızın, Afgan kadınlarının ve kızlarının acısını ve çaresizliğini anlamalarını ve onlara destek olmalarını talep ediyoruz.”

20 Mart 2024 Kabul Bu kampanyayı desteklemek ve bağış yapmak için: Afgan Kadınların Savunma Uluslararası Komitesi’nin web sitesini ziyaret edin: https://defendafghanwomen.org/

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir