Çin: TikTok’u kim yasaklamak istiyor?

Uluslararası İşçi Komitesi (IWC) gazetesi 257. sayısından alınmıştır:

TikTok adlı -gençler arasında popüler olan ve dünya çapında 1,2 milyar insan tarafından kullanılan- tanınmış Çin uygulaması ABD’nin hedefi haline geldi. Demokrat ve Cumhuriyetçi ABD Kongre üyeleri, “milli güvenlik” gerekçesiyle ABD’de TikTok’u yasaklamak için oy vermeye hazırlanıyorlar. Hem Biden hem de Trump bu yasağı destekliyor.

Avrupa Birliği de Washington’u izleyecek mi? Zaten Fransa’da, Genelkurmay Başkanı, Parlamento’ya şunları açıkladı: “TikTok uygulaması (…) bir bilgi silahıdır” (opex360.com, 16 Mart).

ABD, “milli güvenlik” bahanesiyle Çin ve ürünleri aleyhine kampanyalarını hızlandırıyor. Hepimiz ABD üzerinde uçan bir “Çin casus balonunu” hatırlıyoruz. Ancak birkaç ay sonra, Washington sessizce onun bir hava balonu olduğunu kabul etmişti…, hiçbir konuda casusluk yapamazdı! Daha önce de Trump aynı casusluk bahanesiyle Huawei Çin markası telefonları yasaklamıştı.

Çin’e yönelik baskılar artıyor. Çin Denizi’nde askeri bir tırmanmanın yarattığı riskten bahsetmiyorum bile, burada ABD uçak gemileri ve diğer NATO savaş gemileri şu anda Çin kıyılarında seyir yapıyor.

Neden bu kadar baskı yapılıyor? Bu sorunun cevabı Aralık 2023’te ABD Hazine Bakanı Janet Yellen tarafından verildi. Yellen, “Çin’in ekonomi politikasında adil olmayan devlet yönetimli yaklaşımdan vazgeçmesini” önerdi.

Elli yıldır, Amerikan şirketleri Çin’de iş yapıyorlar – Çin Komünist Partisi’nin ve onun “açık pazar” politikasının sayesinde– ve büyük karlar elde ediyorlar.

Çin Devlet Başkanı ve Komünist Parti Genel Sekreteri Xi Jinping, “Çin’in modernleşmesinin Amerikan şirketlerine artan fırsatlar sunacağını” vurguluyor.

Ancak ABD emperyalizmi için bu artık yeterli değil. ABD emperyalizmi artık millileştirilmiş ekonomiyi ortadan kaldırmak ve sonunda “hür ellerle” devasa 1,4 milyar tüketicili Çin pazarına el koymak istiyor. Bunun için dünya savaşı çıkarmak gerekiyorsa bile.

Alain Denizo

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir