Rusya: “Bir Rus işçi ile bir Ukraynalı işçi arasında hiçbir fark yoktur”

2 Haziran’daki uluslararası savaş karşıtı toplantıda bir Ukraynalı militanla birlikte konuşmacı olacak olan Rus militanla röportaj

Putin, Savunma Bakanı Şoygu’yu “ani” bir şekilde görevden aldı. Neden?

Şoygu, her kesimden eleştiri alıyordu. ‘Ultra-vatanseverler’ onu Rus ordusunun başarısızlıklarından sorumlu tuttular. Putin’in, yakın arkadaşı olarak her zaman onun yanında duracağı düşünülüyordu, ancak askeri başarısızlıklar nedeniyle geri adım atmak zorunda kaldı. Orduda, erlerden genel kurmay başkanlarına kadar büyük bir hoşnutsuzluk var. Bu nedenle, açık bir mesaj verilmesi ve gelecekte bir zafer umudu yaratılması gerekiyordu. Ayrıca, yolsuzlukla dolu Savunma Bakanlığı’nı düzeltmeye çalışıyor gibi görünmek de gerekiyordu. Çünkü Rus ordusu bu yaz büyük bir saldırı hazırlığında ve insanlar hiç de hoş karşılanmayan yeni bir seferberlik dalgasıyla karşı karşıya kalacaklar.


Savaş karşıtı protestoların son yankıları neler oldu?

1 Mayıs’ta, Novosibirsk’teki yoldaşlarım Rusya genelinde yankı uyandıran oldukça başarılı bir halk toplantısı düzenledi. Bu etkinliği uluslararasıcı görüşleri nedeniyle Moskova Şehir Duması’ndan çıkarılan ve ‘Komünist Parti’ KPRF’den ihraç edilen Yevgeny Stupin ile rejim tarafından ‘yabancı ajan’ olarak etiketlenen Marksist blog yazarı Andrei Rudoi duyurdu. Yoldaşlarım ve ben Fransa’da İşçilerin Kürsüsü (Tribune des Travailleurs/TT) gazetesinin bunu haber yapmasından dolayı minnettarız.

Tüm dünya Rusya’daki işçilerinin Rus burjuva devletiyle hiçbir ilgileri olmadığını ve savaşın bitmesini isteyen Rusların çoğunlukta olduğunu bilmelidir. Bu toplantıda atılan sloganlar çok netti, oysa savaş aleyhine en ufak bir söz bile ağır hapis cezaları ile cezalandırılıyor. Organizatörler gerçekten büyük riskler aldı. Bu tutum, Kharkov anarşistlerinin yayımladığınız bildirisinde de görebileceğimiz gibi, Ukrayna’dakiler de dahil olmak üzere işçilerin desteğini alacaktır.

2 Haziran’da düzenlenecek olan uluslararası savaş karşıtı toplantıda, bir Ukraynalı enternasyonalist militanla birlikte konuşmacı olacaksınız. Bu neden önemli?

Yoldaşlarım ve ben Rusya’dan ayrılmak zorunda kalalı neredeyse iki yıl oldu. Fransa’ya gelir gelmez, bu savaşın burjuva yöneticiler tarafından yürütüldüğünü ve hem Ukrayna hem de Rusya işçilerinin çıkarlarına aykırı olduğunu göstermek için Ukraynalı komünist aktivistlerle bağlantı kurmayı önceliğimiz haline getirdik. Lenin’in dediği gibi, burjuvalar her zaman “kendi” problemlerini çözmek için bir masa etrafında oturmaya hazırken, kendi ülkelerinin işçilerini savaşa göndermekte, birbirleriyle savaşmaya zorlamaktadır. Burjuvazi zaten kendi uluslararası organizasyonlarına sahip: NATO’ya, Avrupa Birliği’ne sahipler… ve bizim hala ortak bir uluslararası yapımız yok. Buna karşı bir denge oluşturmamız bir zorunluluk ve bunun Ukrayna ve Rusya’daki işçilerin ortak girişimiyle başlaması çok güzel bir şey. Bir Rus işçisi ile Ukraynalı işçi arasında hiçbir fark yoktur. Hepimiz sermayenin köleleriyiz ve bu yüzden devrimci olmak zorundayız!

Röportaj: Dominique Ferré

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir